Suyu korumak için 21 adım atın

Denizlerimizi, nehirlerimizi, göllerimizi, su kaynaklarımızı korumak için bizim de atabileceğimiz küçük adımlar var. Çocuklarımızın suyunu korumak için sorumluluk alıyoruz, bilinçlenip paylaşıyoruz...
16) Kaplumbağamızı koruyun
Soyu tehlikede olan caretta caretta’lar Türkiye’nin Akdeniz kıyılarına da yuva yapıyor. Yapılaşma nedeniyle daralan yaşam alanlarını korumak için hepimizin yapabileceği şeyler var. Mayıs başından eylül sonuna kadar yumurtlama alanı olan kumsallarda şunlara dikkat edin:
• Yavru deniz kaplumbağası gördüğünüzde elinize almayın, denize taşımaya çalışmayın. Yavrular, kumsalı kendileri geçerek, özelliklerini algılar ve yumurtlamak için aynı kumsala geri dönerler.
• Geceleri ateş yakmayın. Işık ve sesten rahatsız olduklarında yumurtlamayarak denize dönerler ve denize bıraktıkları yumurtalar zarar görür. Yavrular ise yanlışlıkla deniz yerine ışık kaynaklarına yürüyerek ölür, bu yüzden ışık kaynaklarını perdeleyin.
• Kumsaldan itibaren 1 mil içerisinde sürat tekneleriyle saatte 5 milin üzerinde hız yapmayın. Üreme mevsiminde yüzeye yakın yüzen kaplumbağalar kaçamaz ve parçalanarak ölür.
• Yuva yapan deniz kaplumbağası gördüğünüzde sessiz olun, ışık yakmayın, yere uzanarak yalnızca izleyin.
• Koruma çalışmaları yapan ekiplerin kumsala koyduğu işaretleri yerinden oynatmayın.
• Kumsala ve denize naylon poşet, pet şişe ve çöp atmayın: Bunları en sevdiği yiyecek denizanası sanan deniz kaplumbağaları boğularak ölür.
• Pet şişeleri mutlaka geri dönüşüm kutularına bırakın.

17) “Güzel” giyinin
Aslında sorun içtiğimiz, fiili olarak kullandığımız sudan çok, yediklerimiz ve giydiklerimiz için harcanan su! Örneğin pamuk… Dünyadaki verimli toprakları büyük bir bölümü pamuk ekiminde kullanılıyor. Tarımsal üretim sürecinde pamuk defalarca zehirli tarım ilaçlarına maruz kalıyor, kimyasal gübreler kullanılıyor. Bu kimyasallar toprağı ve su kaynaklarını kirletiyor. İşlenmesinde de yine birçok kimyasal süreçten geçiyor. Bir tişört olup gardırobumuzdaki yerini alıncaya kadar binlerce litre suyun harcanmasına neden oluyor. “Ne yapabiliriz ki?” dediğinizi duyar gibi oluyoruz… Organik sertifikası olan pamuklu ürünleri kullanmak, tüketim çılgınlığına pabuç bırakmamak, çevre dostu ürünlere yönelmek giyinirken suyu korumak için atabileceğimiz adımlardan birkaçı...

18) Okuyun
100 Yeşil Adım/ Temel Karataş - EKOIQ Kitaplığı
İçinizden, “Bir şeyler yapmalıyım” diyor fakat doğayı anlama ve koruma etkinliklerine, iş yükleriniz yüzünden zaman bulamıyorsanız “Hava, Su ve Toprak İçin 100 Yeşil Adım” isimli kitap iyi bir başlangıç noktası sunuyor. Yapmanız gereken, sadece sürdürülebilir bir yaşam için 100 somut adım atmak.
Nehirler Kuruyunca/ Fred Pearce - Altın Kitaplar
Çevresel konuların deneyimli gazetecisi Fred Pearce, yaptığı bu çalışmayla dünyanın çok yakında ciddi bir su kriziyle karşı karşıya kalacağını tüm trajik, ironik ve dramatik yönleriyle anlatıyor. “Unutmayın, artık kendi suyumuzu değil, çocuklarımıza ait suyu tüketiyoruz. Kalbi ve vicdanı olan herkese duyurulur!” diyor Pearce.
Su Savaşları Özelleştirme, Kirlenme ve Kar/ Vandana Shiva - Bgst Yayınları
Yazar, uluslararası su ticareti, baraj inşaatları, yeraltı suyu madenciliği ve sulu tarımı inceleyerek dünyanın nasıl yok edildiğini ve halkın çok değerli bir ortak mülk üzerindeki haklarından nasıl mahrum bırakıldığını gözler önüne seriyor.