Suyu korumak için 21 adım atın

Denizlerimizi, nehirlerimizi, göllerimizi, su kaynaklarımızı korumak için bizim de atabileceğimiz küçük adımlar var. Çocuklarımızın suyunu korumak için sorumluluk alıyoruz, bilinçlenip paylaşıyoruz...
19) Kızartma yağıyla suyu kirletmeyin
1 lt atık yağın lavabolardan dökülmesi, 1 milyon lt içme suyunu kirletebiliyor, yüzey sularında yaşayan canlı hayatını tehlikeye sokuyor. Lavabolara dökülen atık yağlar borularda birikerek, kanalizasyon sistemlerinde tıkanmalara sebep oluyor. Bu nedenle bitkisel atık yağların ilgili yönetmelik gereğince; doğrudan alıcı ortama verilmesi yasaklanmış. Atık yağları işletmelerden toplayan belediyeler hanelerle ilgili çalışmalar da yapıyor. Kullanılmış yağlarınızı asla lavabonuza dökmeyin. Belediyenizin bu konuda bir çalışması varsa biriktirip bu merkezlere götürün. Eğer bu yönde bir çalışma yoksa evsel atıklarınızla birlikte çöpe atın.

20) Evlat edinin
Nesli tehlike altında olan deniz kaplumbağası, yunus, orfoz gibi hayvanları evlat edinerek, o türü korumak için WWF’nin yürüttüğü çalışmalara destek olabilirsiniz (¨15-75 bağış için wwf.org.tr linkini ziyaret edebilirsiniz).

21) Bilgilenin, paylaşın
Ve nihayetinde suyu korumak için bilgilenin ve bilgilerinizi yakınlarınızla, arkadaşlarınızla, çocuklarla paylaşın. Türkiye’de ve dünyada birçok sivil toplum örgütü ve kurum daha sağlıklı bir çevre için çalışıyor. İşte size bu çalışmalarla ilgili bilgi alabileceğiniz birkaç link:
• Greenpeace Türkiye (greenpeace.org/turkey)
• Sosyal Değişim Derneği, Su Hakkı Kampanyası (suhakki.org)
• Doğal Hayatı Koruma Derneği (dhkd.org)
• Doğal Hayatı Koruma Vakfı (wwf.org.tr)
• Deniz Temiz Derneği (turmepa.org.tr)
• Doğa Derneği (dogadernegi.org)
• Sınırsız Mavi Programı (sinirsizmavi.com)

*Pozitif Dergisi'nden alınmıştır.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.