Reflüye Ne İyi Gelir?

Yanlış beslenme alışkanlıkları ve stres-kaygı bozuklukları tarafından tetiklenen bir sindirim sistemi rahatsızlığı olan reflünün belirtileri neler? Midede ekşimeye, genizde yanmaya yol açan bu rahatsızlıkla baş etmek için nelerden kaçınmalıyız? Neleri yapmalıyız? Reflüye ne iyi gelir?


Reflüye ne iyi gelir? Son yıllarda pek çok insanın yaşadığı rahatsızlıklardan biri olan gastro özofageal reflü halk arasında bilinen adıyla reflü, insanlara yaşattığı rahatsızlıkla yaşam konforunu düşürüyor. Reflü bir sindirim sistemi rahatsızlığı. Reflü, mide salgılarının yemek borusundan yukarı ağıza kadar gelmesine yol açıyor. Bu da genizde yanma ve istifra duygusu vererek, öksürterek huzur kaçırıyor. Huzur kaçırması bir yana, tedbir alınmadığı ve özensiz davranıldığı takdirde reflü ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Reflüden korunmak mümkün mü, reflüye ne iyi gelir gibi sorular bu sağlık sorununu yaşayanların en sık araştırdığı konular arasında. 

Reflü Belirtileri 

Reflüye ne iyi gelir sorusuna yanıt vermeden önce reflü belirtileri üzerinde durmakta yarar var. Reflü rahatsızlığı kendini ilk olarak midede yanmayla gösterir. Buna ek olarak midede ekşime, hıçkırık, ağıza gelen acı mide sıvıları gözlemlenir. Mukus ve safra sıvılarının ağza gelmesiyle ağızda oluşan acılık hissiyle kendini gösterir. Bazı durumlarda çenede kitlenmeye yol açabilir. Dikkat edilmezse reflü ilerleyerek ve göğüs ağrısı, farenjit ve akciğer hastalıklarına neden olabilir. Bu yüzden bu belirtiler ortaya çıktığında uzman hekime danışmakta büyük yarar var. Gastroskopiyle ya da asiditeyi ölçen Ph-metreyle reflü tanısı uzman hekim tarafından kolayca konur. Unutmayın ki reflüye ne iyi gelir sorusunun birinci derecede muhatapları uzman hekimler. 


Reflüye Ne İyi Gelir? Uzak Durulması Gerekenler 

Reflüye ne iyi gelir sorusuna verilecek en önemli cevap, yeme içme alışkanlıklarına dikkat edilmesi ve stresten uzak durulması. Sağlıklı beslenerek, yiyip içtiklerimize dikkat ederek reflü rahatsızlığından uzak kurtulmak ve uzak durmak mümkün. Reflüye ne iyi gelir, reflüden uzak durmak için nelerden kaçınmak gerekir sorusuna verilen yanıtları aşağıdaki şekilde derlemek mümkün: 

 • Aşırı yemek yememek, 
 • Vücudu aç bırakmamak, yetersiz beslenmeden kaçınmak, 
 • Çok soğuk su veya çok sıcak sıvı içmemek ve hızlı içmekten kaçınmak, 
 • Özellikle geç saatlerde ve uykudan önce yemekten kaçınmak, dolu mideyle uyumamak, 
 • Yemekleri kararında ve uyumadan en az 2 saat önce yemek, 
 • Yemeklerde aşırı baharatlı, yağlı, paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak, 
 • Şekerli hamur işlerini çok tüketmemek, 
 • Soğan, sarımsak ve nane gibi asit değeri yüksek gıdaları tüketirken dikkat etmek,  
 • Ayakta yemek yemekten kaçınmak, 
 • Alkollü ve kafeinli içeceklerin aşırı tüketiminden uzak durmak, 
 • Sigaradan ve diğer tütün ürünlerinden uzak durmak.