Ezber bozan bir kadın

Zuhal Olcay’a medyada çok fazla rastlamayız.
Benim gözlemlediğim çok ikilemli bir durum söz konusu, bir yerde evlilik hayali devam ederken, diğer yerdeyse evliliklerin hızla sonlandığı, ilişkilerin tükendiği bir dönem yaşıyoruz. Sizce neden böyle?
Kesinlikle öyle! Belki de dünya bizim bile kestiremediğimiz bir duruma doğru gidiyor. Bırakın evliliği, ilişkiler bile çok başka bir biçim almaya başladı. Belki bireysellik çok daha fazla önem kazandı. Gelecekte nasıl ilişki biçimleri olacak onu tahmin edemiyorum. Ancak bir tek şey var, yaşananlar ya çok yüzeysel, ya çok sığ olarak ilerliyor. Müthiş bir ilişki yaşadığını söyleyen insanlar bir de bakıyorsunuz görüşmez olmuşlar. Hızla çok yakın ilişkiler kuruyorlar, fakat bir hafta, on gün ya da bir ayda bitiriyorlar. Her şey gibi ilişkiler de hızla tüketiliyor.

Tüm konuşmalarımızın üzerine ve üç evlilik yaşamış, bir genç kız annesi, bekar bir kadın olarak aşka inancınız ne boyutta?
Aşk çok travmatik bir şey. Tamam, elbette yaşayalım ama çok da abartmayalım. Yani son derece travmatik bir ruh hali. Yaşamınızı bir kişiyle paylaştığınız, onsuz yaşayamadığınız, her şeyi onunla yapmaktan tat aldığınızı söylediğiniz bir durum içindeyken, maalesef bir an geliyor ve bitiyor. Tamam, peki, bunu yaşayalım, ama her şeyi aşk üzerinden tarif etmekten, onu dile pelesenk etmekten yana değilim.