“O kadar da hanımefendi değilim”

Göründüğü kadar naif ve kırılgan olmadığını söyleyen Göksel,

Müziği mi acaba 70’lerden?
Müziği ve belki ses rengim. Duruşumdan da olabilir. Bazı şarkılar var ki, mesela ‘Saadet Şerbeti’ diye bir şarkım vardı. O aranjesiyle de sanki 70’lerde yapılmış bir şarkı gibi geliyordu. Ama bazıları da tamamen bugüne ait. Sonuçta bugünün dünyasında yaşıyorum. 70’ler denince bende çağrıştırdıkları anarşi, kaos, büyük savruluşlar, kaotik bir ülke, kuyruklar, kömür kokusu, grizu patlamaları…

Sana kötü bir şeyler mi çağrıştırıyor?
Bana nedense güzel şeyler çağrıştırıyor.

Benim için iki tarafı var. Bir tarafta bunlar çok belirgin ve baskın, diğer taraftan naif... Sen niye 70’ler deyince sadece naif tarafını görüyorsun?
Biraz masalsı bir çocukluğum oldu. Galiba biraz şanslıydım. Çok güzel bir apartmanda oturuyorduk. 70’lerin iki-üç katlı apartmanları vardır ya, kocaman bahçeleri vardır. Bahçesinde erik ağaçları, kaplumbağalar, kediler, gül ağaçları… Üst kat komşumuz da turist rehberiydi. Mavi bir minibüsü vardı ve apartmanın bahçesinde dururdu. Hippiler gelirdi, her taraftan müzik sesleri duyulurdu. Ben de çocuk halimle hayran hayran seyrederdim.

Ben bunu gördüm diyorsun…

Evet. Ama şunu da gördüm. Sokağın kenarında bir gazetecinin vurulmasını, o yaşadığımız korkuyu. Kim olduğunu hatırlamıyorum ama çok korktuğumuzu, o silah seslerini, Bağdat Caddesi’ne gece gidemediğimizi çok iyi hatırlıyorum. Bir kere dışarıdan eve döndüğümüzde, apartmanın kapısında bir örgütün sloganı vardı. 80’lere geldiğimizde 12 Eylül günü, sokakta tankların dolaştığını, fakat bunun halka yansımasının iyi bir şey olduğunu da hatırlıyorum. Çocuk aklımla ‘A iyi bir şey oldu, asker ağabeyler geldi’ diye düşünmüştüm.

Bu şarkıları dinler miydin?

Dinlerdim. Bir kısmı biraz daha büyük olduğum bir döneme geliyor.

Mesela ‘Ah Nerede’yi nerede dinledin?

Bütün çocuklar gibi çok sevdiğim bir şarkıydı.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.