bb krem

Elele A'dan Z'ye cilt bakım ve kozmetik sözlüğünün bu maddesinde BB krem nedir? Ne anlama gelir? sorusuna yanıt veriyoruz:

BB kremler, cildi korurken nemlendiriyor; kırışıklıkları azaltırken güneşin zararlı etkilerine karşı koruyor; yaşlılık lekelerini azaltırken fondöten görevi görüyor; antioksidan içerirken ton farklılıklarını mükemmel kapatıyor. Açılımı “Blemish Balm Cream” olan bu krem, piyasaya ilk olarak bir Alman dermatolog tarafından estetik operasyonlar sonrası oluşan hassasiyeti, sivilceleri, lekeleri ve izleri önlemek için lanse edildi.

Peki, BB krem nasıl kullanılır? İşte Elele arşivinden BB krem hakkında tüm merak edilen sorunların yanıtları:

BB KREM NASIL KULLANILIR? BB KREM HAKKINDA HER ŞEY

BB kremler çok uzun yıllar önce bulunmasına rağmen son yıllarda popüler olup makyaj severler tarafından sıkça tercih ediliyor. Cildin rengini ayarlayan, makyaj yapmaya zaman olmadığında kurtarıcı ürün olan, makyaj yapılacağı zaman ise baz olarak kullanılabilen BB kremler popülerliğini korumaya devam ediyor. BB kremlerin makyaj bazı olarak kullanılması birçok makyaj artisti tarafından öneriliyor. Kullanım bakımından son derece pratik ve işlevsel bir üründür. Renkli nemlendirici olarak da tanımlanan BB kremler, hemen hemen her kozmetik markasının listesinde yer alıyor.

BB krem nedir?

Blemish Balm kelimesinden türeyen BB kremler, cildi nemlendiren renklendiriciler olmasının yanı sıra kusur kapatıcı özelliğe sahiptirler. BB krem sürülen cildin renk tonu eşitlenir, kusurları kapanır ve taptaze bir cilt elde edilir. Cilt lekelerini oluşup yok etmede ve cildi güneşin olumsuz etkilerine karşı korumada oldukça etkili bir ürün. Hiç makyaj yapmamış etkisi vererek cildi doğal gösterir.  BB kremler minimum 30 SPF faktörlü güneş koruması sağlar. Bu cilt ürünleri nemlendirici özelliklerinin yanında anti-aging gibi cilde birçok katkı sağlıyor.

BB krem çeşitleri nelerdir?

Günlük olarak cildinize uygulayabileceğiniz BB krem çeşitlerini söyle sıralayabiliriz: Yağlanma karşıtı BB kremler, Nemlendirici BB kremler ve Onarıcı etkili kremlerdir. Yağlanma karşıtı BB kremlerin içerisinde genellikle salisilik asit bulunur. Bu asidi içeren ürünler, ciltte sivilce oluşumunu önler. Bunun yanı sıra fazla yağlanmayı engeller ve gözeneklerin kapanmasına yardımcı olur. Ayrıca bu türdeki BB kremlerin içeriğinde pudra bulunması da cilde gün boyunca mat bir görünüm verir. Nemlendirici özellikteki BB kremler, içeriğinde küçük ışıltılar bulundurur. Kuru ciltteki kişilerin kullanmaları önerilir. Işıltılar sayesinde kuru ciltlilerin canlı cilt görünümü elde etmelerini sağlar. Onarıcı etkisi olan BB kremler, tedavi edici özellikleri sayesinde ciltteki renk eşitsizliklerini giderirler. BB krem fiyat skalası ise ürünün kapatıcılığı ve markasına göre değişiklik gösteriyor.

BB krem alırken dikkat edilmesi gerekenler?

Her kadın kusursuz ve göz alıcı bir cilde sahip olmak ister. Bu yüzden BB krem alırken mutlaka cilt tipinize uygun çeşidi seçmelisiniz.  Açık, orta ve koyu olmak üzere her cilt tonuna uygun ürünler bulunur. Mümkün ise satın almaya karar verdiğiniz ürünü cildinize uygulayarak 1 gün boyunca cildinizde kaldıktan sonra yaratacağı etkilere göre karar veriniz. Bazı ürünler ciltte alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Son olarak da teninizin rengine uygun bir tonda ürün seçiniz. Ten renginize uygun olmayan bir ürün uygularsanız doğallıktan uzak yapar bir cilt görünümüne sahip olursunuz. 

BB krem nasıl uygulanabilir?

Temiz bir cilde uygulama yapılmalı. Bu yüzden uygulama yapılacak cildin güzelce temizlenmesi gerekir. BB krem altına nemlendirici sürebilirsiniz. BB kremlerin cildi nemlendirme özelliği olmasının yanı sıra uygulama öncesinde süreceğiniz nemlendirici daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlar. Daha sonra BB kremi parmak uçlarınız ile alnınıza, yanaklarınıza, burnunuza noktalar koyunuz. Dairesel hareketlerle kremi yüzünüzde dağıtarak uygulayabilirsiniz. Krem yetmediği takdirde aynı şekilde işlemi tekrarlayın. BB kremler ince bir yapıya sahip oldukları için fırça ya da sünger ile uyguladığınız takdirde istedi

SÖZLÜK İÇERİKLERİ

a'dan z'ye a'dan z'ye cilt bakım ve kozmetik sözlüğü