biotin

Elele A'dan Z'ye cilt bakım ve kozmetik sözlüğünün bu maddesinde biotin nedir? Ne anlama gelir? sorusuna yanıt veriyoruz:

Biotin nedir? Ne işe yarıyor? Biotin... Diğer adıyla H vitamini olan biotin, B kompleks vitaminlerinden biri. Cildinizi, saçınızı, gözlerinizi, karaciğerinizi ve sinir sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı oluyor.

BİYOTİN NEDİR?

Biyotin olarak adlandırılan B7 vitamini, sağlıklı bir metabolizmanın ve önemli enzimler oluşturmanın hayati bir parçasıdır. Biyotin genellikle saç ve tırnakları güçlendirmek için kullanılır ve aynı zamanda Vitamin H olarak da adlandırılır.

BİYOTİN NELERDE BULUNUR?

Biyotin yiyeceklerde az miktarda bulunur. Biyotin; karnabahar, karaciğer, somon, havuç, muz, soya unu, maya, buğday tohumu, yumurta, süt ürünleri, fındık ve tavukta bulunur.

BİYOTİNİN FAYDALARI

Biyotin birçok farklı vücut fonksiyonu için hayati öneme sahiptir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre , B7 vitamini vücut tarafından karbonhidratları, yağları ve amino asitleri metabolize etmek için kullanılır. Ayrıca fetüslerin sağlıklı büyümesine de yardımcı olur. Birçok insan cilt, saç ve tırnak sağlığını artırmak için biyotin takviyesi almaktadır. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ayrıca biyotinin, bebeklerde cilt döküntülerinin tedavisinde yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Öte yandan biyotin saçlarınızın uzamasını da sağlar ve onları besler. B7 vitamini ayrıca diyabet tedavisinde de yardımcı olabilir.

BİYOTİNİN DOZU NE OLMALIDIR?

B7 vitamininden yeterince almayan kişi belirgin birkaç semptomlara sahip olabilir.  California, Fountain Valley'deki Orange Coast Memorial Tıp Merkezi'nde dahiliye uzmanı olan Dr. Kristine Arthur, bir demeçte, "Bu vitaminin eksikliği kafa karışıklığına, mide bulantısına, kas ağrısına, cilt değişikliklerine ve saç dökülmesine neden olabilir." demiştir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'ne göre diğer semptomlar şişmiş ve ağrılı dil, kuru gözler, ağız köşelerinde çatlama, yorgunluk, iştahsızlık, uykusuzluk ve depresyondur. B7 için resmi olarak önerilen günlük kullanım dozu yoktur.  Arthur, yetişkinlerin günde 30 mikrogram (mcg) almayı hedeflemesi gerektiğini öne sürüyor.  Mayo Clinic, yetişkinler için günde 30 ila 100 mcg önermektedir.  Mayo Clinic'e göre, günde 10 miligrama kadar olan miktarlarda biyotin için kaydedilmiş hiçbir yan etki yoktur.  Ayrıca vücutta toksisiteye neden olabilecek ve aşırı doza neden olabilecek bilinen bir biyotin dozu yoktur.  Tüm B vitaminleri suda çözünür olduğundan, vücut fazla miktarda depolamaz ve onu dışarı atar.

SÖZLÜK İÇERİKLERİ

a'dan z'ye a'dan z'ye cilt bakım ve kozmetik sözlüğü