skualan

Elele A'dan Z'ye cilt bakım ve kozmetik sözlüğünün bu maddesinde Skualan nedir? Ne anlama gelir? sorusuna yanıt veriyoruz:

Skualan nedir? Ne işe yarıyor? Cildi kanserojen maddelere karşı koruyan doğal bir antioksidan ve nemlendirici. Cilt hücreleri tarafından doğal olarak üretiliyor ancak zamanla azalıyor. Skualan serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarıyla savaşıyor, bu da cildin yaşlanma sürecini yavaşlatıyor. Düzenli kullanımı kollajen üretimini arttırıyor.

Peki, skualan nedir, faydaları nelerdir? İşte Elele arşivinden skualan hakkında tüm merak edilen sorunların yanıtları:

SKUALAN NEDİR?

Vücutta cildi nemlendirmek için bir sistem vardır fakat yaşlandıkça yeterli hidrasyon sağlayamaz. Bu yüzden insanlar nemlendiricilere yönelir. Önemli bir nemlendirici de skualandır. Cildinizin doğal yağlarını taklit ederek onu mükemmel yumuşaklıkta yapar. Aynı zamanda doğal bir antioksidan ve antitümör özelliklere sahip olduğundan cildi kanserojen maddelerden korur. Cildinizdeki yaşlanma belirtilerini yavaşlatıp saçınızdaki kırıkların oluşumunu da önleyen skualan hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Skualan kendi cilt hücreleriniz tarafından doğal olarak üretilen bir lipittir. Ancak vücudun ürettiği skualan miktarı yaşlandıkça azalır. Bu doğal nemlendiricinin en yüksek üretimi gençlik yıllarıdır, 2- ve 30’lu yaşlardan sonra yavaşlar. Bu da daha kuru ve pürüzlü bir cilt sonucunu doğurur.

SKUALAN'IN CİLDE FAYDALARI

Nemli cilt, sağlıklı cilttir. Bu sebeple topikal olarak uygulandığında skualanın çok büyük faydaları vardır. Nem artışı, cildinizin daha canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Düzenli kullanım ile ayrıca kolajen üretimini artırarak daha sıkı bir cilt oluşumunu sağlayabilir.

SKUALAN'IN SAÇA FAYDALARI

Skualan sadece yüz ve vücut için değildir, saçınıza da uygulayabilirsiniz. Saçınızı nemlendirmeye, parlaklığını artırmaya ve kırılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Avucunuza birkaç damla skualan yağı alın ve duşta saçınızı durulamadan önce masaj yaparak uygulayın.

SİVİLCELİ VE YAĞLI CİLTLER İÇİN SKUALAN KULLANIMI

Sivilceye meyilli veya yağlı bir cildiniz varsa, yanlış cilt bakım ürünleri kullanmak sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Skualan, tüm cilt tipleri için güvenlidir. Gözeneklere nüfuz ederek cildi hücresel düzeyde iyileştirir. Cildinize skualan uygulamadan önce gözenekleri nazikçe temizleyici kullanın ve haftada 1-2 kere ölü hücrelerinizi temizleyin.

EGZAMA İÇİN SKUALAN

Skualan iltihap önleyici özelliklere sahiptir:

Egzamaya, dermatite, iltihaplı aknelere, sedef hastalığına iyi gelmektedir. Skualan cildi nemli tuttuğu için kuru cilt problemlerine çözüm olabilir.

SÖZLÜK İÇERİKLERİ

a'dan z'ye a'dan z'ye cilt bakım ve kozmetik sözlüğü