oral seks

@image([ 'path' => $content->getImagePath(), //zorunlu 'webp' => true, //opsiyon default: false 'alt' => $content->seo_title, //zorunlu 'lazy' => true, //opsiyon default: false 'ratio' => (16 / 9), //zorunlu (width / height) 'resize' => true //opsiyon default: true ])

Oral seks nedir? Oral seks ne demek? Oral seks zararlı mıdır? Arama trendlerinde her dönem yer alan, merak edilen bu soruları bir uzmana sorduk. Oral seksin diğer cinsel aktiviteler gibi normal bir cinsel davranış olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer, oral seks zararlı mı sorusuna da yanıt verdi.

 Öncelikle oral seks nedir? Oral seks; ağız, dudaklar veya dil kullanılarak genital organların uyarılmasıdır. Oral seksin, vajina, vulva, klitorise yapılanı “cunnilingus”, penise yapılanı “fellatio”, anüse yapılanı ise “anilingus” olarak adlandırılır.

 Oral seks diğer cinsel aktiviteler gibi normal bir cinsel davranıştır. Oral seks, cinsel uyarılmanın teşvik edilmesi için ön sevişme olarak veya orgazma ulaşılması için yapılabilir. Ancak her cinsel davranışta olduğu gibi oral sekste de rıza önemlidir. En samimi ve özel cinsel aktivitelerden biri olan oral seksi her iki partnerin de istemesi ve tercih etmesi gerekir. Partnerlerden biri oral seksten hoşlanmıyorsa ilişkide gerginlik yaratacağı için tercih edilmemelidir.

 ORAL SEKS ZARARLI MIDIR?

 Oral seks gebelikten korunma açısından genital seksten güvenlidir ama cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda tüm cinsel aktiviteler gibi risk taşır. Oral seksle bu hastalıkların bulaşma riskine karşı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.
Bunların başında tek eşlilik, hijyen ve korunma gelir. Oral sekste, genital sıvılar veya dışkı ile temas etme olasılığı yüksek olduğundan, vücut sıvılarıyla bulaşabilecek olan başta uçuk, bel soğukluğu ve sifiliz olmak üzere cinsel hastalıklardan korunmak için bariyerler kullanılmalıdır. Bariyerlerin kullanılması ayrıca ağız içinde ve dudaklardaki yaralar, kesikler, ülserler, siğiller veya döküntülerle başka enfeksiyonların bulaşma riskini de azaltır.

 ORAL SEKSTE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Oral seks sırasında penis için prezervatif; vajina, vulva, klitoris ve anüs için ise oral seks bariyeri kullanılmalıdır. Oral seks bariyeri, vulva ya da anüs üzerine yerleştirilen ince bir plastik veya lateks örtüdür. Hazır olarak alınabileceği gibi prezervatifi tek tarafından dikey olarak kesip bir dörtgen elde edilerek de yapılabilir.

-------------------------- BİTTİ--------------------------------------

Oral Seks'le ilgili Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği'nin internet sitesinde de şu bilgiler yer alıyor: Oral seks penis, vajina, vulva , klitoris ve anüsün ağızla uyarılması anlamına gelir.

Oral seks gebeliğe neden olur mu?
Hayır. Boşalma sonrası meni vajinaya bulaşmazsa (örneğin oral seks sonrası penis meniden temizlenmeden vajinal seks yapılmazsa) gebelik söz konusu olmaz.

Oral seks cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korur mu?
Hayır korumaz, AİDS dahil birçok cinsel yolla bulaşan hastalık oral seksle de bulaşır. Ayrıca anüs, vajina ve ağızda doğal olarak bulunan bakteriler (flora) birbirinden farklı olduğu için başka bulaşıcı hastalıklara da neden olabilir. Bu nedenle prezervatif (ve kadın prezervatifi) kullanmak korunmak için önemlidir.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

 

 

a'dan z'ye cinsel terimler sözlüğü