penis boyu

@image([ 'path' => $content->getImagePath(), //zorunlu 'webp' => true, //opsiyon default: false 'alt' => $content->seo_title, //zorunlu 'lazy' => true, //opsiyon default: false 'ratio' => (16 / 9), //zorunlu (width / height) 'resize' => true //opsiyon default: true ])

Erkeğin penis boyutuyla ilgili duyduğu endişelerin onun özgüvenine zarar verdiğini ve sosyal ilişkilerini etkilediğini söyleyen Üroloji ve Androloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş, ideal penis boyu hakkında merak edilenleri yanıtladı... Peki, ideal penis boyu nedir ya da ideal penis boyu var mıdır? Penis boyu neye bağlıdır? İşte Prof. Dr. Karataş'ın yanıtları:

Tarih boyunca erkekler penis boyuna büyük önem vermiştir. Pek çok kültürde penis boyuyla erkeklik ilişkilendirilmiştir. Çağlar boyunca erkeklik, doğurganlık, güç, yetenek ve cesaret gibi özellikleri temsil etmiştir. Bu durum erkeklerin, penis boyutlarıyla ilgili endişeye kapılmasına neden olmuştur. Hatta bazı toplumlar penislerini aşırı uzatmak için sıra dışı yöntemlere başvurmuşlardır. Hintli mistikler çocukluk çağından itibaren penislerinin üzerine ağırlık asarak penislerini büyütmeye çalışırken; Brezilya’daki bazı kabileler penislerini yılana ısırtarak büyütmek istemişlerdir.

Gerçek şu ki bir erkeğin penis boyutuyla ilgili duyduğu endişeler onun özgüvenine zarar veriyor ve sosyal ilişkilerini etkiliyor. Halka açık pisuarları ve duşları kullanamamak ve yakın ilişkilerden kaçınmak gibi davranışlar gösterebiliyorlar.

Dünya çapında erkeklerde görülen bu kaygı günümüzde istismara açık bir konu haline gelmiştir. Penisi uzattığı veya kalınlaştırdığı iddia edilen pek çok jel veya tablet el altından satılmaktadır. Bu tip ürünlerin kullanımı son zamanlarda internet üzerinden giderek fazla sayıda satışa sunulmakta ve rağbet görmektedir.

Penis büyüklüğü ile ilgili kaygılarını paylaşmak pek çok erkek için utanç verici olabilmektedir. Bu nedenle pek çoğu bir hekime gitmek yerine kendi kendilerine bir şeyler yapmak yolunu seçiyorlar. Bu durum istismarın boyutunu artırıyor.

Birçok erkeğin penis boyutu ile ilgili görüşü çocukluk çağında oluşuyor. Babasının, ağabeyinin veya bir arkadaşının penisini gören çocuk kendi penisini gördükleri ile kıyaslamaya başlıyor. Ergenlik döneminde başkalarının alay etmesi veya cinsel partnerin alay ya da eleştirisi bu konudaki korku ve kaygıyı pekiştiriyor.

İDEAL YA DA STANDART PENİS BOYU VAR MIDIR?

Peki, ideal ya da standart penis boyu var mıdır? Prof. Dr. Karataş'ın bu soruya yanıtları şöyle: Penis boyutu normal zamanlarda ve ereksiyon halinde farklı oluyor. Tüm dünya için belirlenmiş standart bir ölçü yok. Ortalama penis boyutu ırklara göre farklılık gösterebiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir çalışmaya göre ortalama sarkık penis boyutu 9,16 cm, ortalama sertleşmiş haldeki penis 13,2 cm olarak belirlenmiş. Ülkemizde yapılan çalışmalar Türk erkeklerinin ortalama sarkık penis boyutu 8-9 cm ve sertleşmiş haldeki penis boyutu 12-14 cm kadardır. Bu rakamlar kesin gerçeği yansıtmamakla birlikte kabaca genel ortalama hakkında bir bilgi vermektedir.

PENİS BÜYÜKLÜĞÜ NEYE BAĞLIDIR?

Araştırmalar penis boyutuyla boy, vücut kitle indeksi veya ayakkabı numarası gibi faktörleler arasında ilişki olmadığını gösteriyor. Soğuk ortamda penis normalden daha küçük görünüyor. Obezite durumunda karın yağlarının artması halinde kimi zaman penis yağlı doku içine gömülü gözükebiliyor. Obez hastalarda artan karın çevresi karşısında bazen de göreceli olarak penis o gövde için küçük görünümlü olabiliyor.

PENİS BOYU NE KADAR ÖNEMLİ?

Mutluluk verici cinsel yaşamla penis boyutu arasında ilişki var mıdır?

Kadın açısından cinsel haz, orgazm ve üreme için penisin boyu çoğu zaman önemli değildir. Döllenmenin olabilmesi için erkeğin spermlerinin kadının vajinasına ulaşması gerekir. Araştırmalar bunun için 8-10 cm penis uzunluğunun yeterli olduğunu ortaya koyuyor. Kadının cinsel haz ve orgazm olmasında vajinanın üçte birlik giriş kısmı, G noktası ve klitoris önemli durumda. Bu bölgeye ulaşan ve temas eden bir penis boyutu kadını mutlu etmeye yetiyor.

Pornografide aşırı büyük penisli erkeklerin seçilmiş olması, cinsel mutluluk için bunun gerekli olduğu algısını uyandırıyor. Ancak aşırı büyük penisli erkekler sertleşme sorunu yaşayabiliyorlar veya cinsel ilişkide zorluk yaşayabiliyorlar. Ayrıca aşırı büyük penisli bir erkek kadın için sıkıntı oluşturabiliyor. Özetle mutlu cinsel hayat ile penis boyutu arasında pek fazla ilişki yok diyebiliriz.

Penis büyütme ameliyatları gerekli mi?

Tıpta ‘mikropenis’ olarak adlandırılan bir kavram var. Mikropenis penisin normalden oldukça küçük olması durumu. Ancak kararı kesinlikle üroloji hekiminin vermesi gerekiyor. Küçük penisli olduğunu düşünen ve ameliyat olmak isteyen pek çok hasta ürologla görüştükten sonra fikrini değiştirebiliyor.

Mikropenisi olmayan, penis boyutu toplumdaki normal ortalama sınırları içinde olan bir grup hasta da estetik olarak daha kalın ya da daha uzun penis talebinde bulunabiliyor. Gerçekte penis uzatma ya da kalınlaştırma amacı ile üroloji uzmanına başvuran hastaların büyük çoğunluğunu penisi normal boyutlarda olan hastalar oluşturuyor.

Penis büyütmek veya kalınlaştırmak cerrahi olarak yapılabilmektedir.

Penis büyüklüğünüz ve bunun cinsel performansınızı ve benlik saygınızı olumsuz etkilediği konusunda endişeleriniz varsa bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz uygun olacaktır. Fiziksel bir muayene, penisinizin sağlıklı ve normal büyüklükte olduğundan emin olmanızı sağlayabilir. Bununla birlikte abartılı bir beklenti içinde olmaksızın mevcut penisinizin bir miktar daha cerrahi yollarla büyütülebileceğini biliyoruz.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

a'dan z'ye cinsel terimler sözlüğü