Milyoner bir girişimciye göre ailelerin artık gençlere söylememesi gereken 5 kariyer tavsiyesi

Ebeveynler çocuklarının iyi bir geleceğe sahip olmaları için adeta çırpınıyor. Bunun içinde çokça nasihatte bulunuyorlar. Ancak Milyoner yatırımcı ve RSE Ventures CEO'su Matt Higgins, ailelerin artık gençlere söylemekten vazgeçmesi kariyer tavsiyelerini sıraladı. İşte modası geçen 5 kariyer önerisi.


1 / 6
Milyoner bir girişimciye göre ailelerin artık gençlere söylememesi gereken 5 kariyer tavsiyesi - Resim : 1

Milyoner yatırımcı ve RSE Ventures CEO'su Matt Higgins, "Anne ve babalar iyi niyetli. Ancak 2023 mezunları 2008 mali krizinden bu yana yaşanan en kötü belirsizlik dönemlerinden birinde iş piyasasına girecek. Yoksulluk içinde büyümekten, engelli anneme bakmak için liseyi bırakmaya, üniversite ve hukuk diplomalarımı alırken iki işte birden çalışmaya kadar benzer krizlere katlandım" diyor.

Kendi servetini kendisi yapan bir milyoner ve çok satan bir yazar, CEO ve yatırımcı olduğunu belirten Higgins aldığı risklere de vurgu yapıyor ve modasının geçtiğine inandığı tavsiyeleri şöyle sıralıyor:

2 / 6
Milyoner bir girişimciye göre ailelerin artık gençlere söylememesi gereken 5 kariyer tavsiyesi - Resim : 2

1. "Bir yedek plana ihtiyacınız var."

Higgins, "Bir Wharton araştırması, sadece bir yedek plan düşünmenin bile A planının gerçekleşme olasılığını ve hatta deneme motivasyonunu önemli ölçüde azaltabileceğini ortaya koydu" diyor. Ona göre 20'li yaşlarda yanlış yapıp da 30'lu yaşlarda düzeltilemeyecek çok az şey var. Higgins, "Bir sonraki Taylor Swift olma şansına sahip olmanızın tek yolu, olacağınıza inanmanız ve başarısız olursanız ne olacağı konusunda endişelenmemenizdir. A planı işe yaramazsa bir şeyleri çözme kapasitenize güvenin" diyor.

3 / 6
Milyoner bir girişimciye göre ailelerin artık gençlere söylememesi gereken 5 kariyer tavsiyesi - Resim : 3

2. "Ekran başında geçirdiğiniz zamanı azaltın."

Ekranlar işin geleceğidir. Aralıksız 10 saat video oyunu oynamak işe yaramayabilir ama internet üzerinden her türlü kazançlı yeni beceriyi öğrenebilirsiniz. Bir yan iş kurmak, bir web sitesi açmak veya bir ürün ya da hizmet pazarlamak istiyorsanız, doğru kaynaklar orada ve genellikle düşük maliyetli.

4 / 6
Milyoner bir girişimciye göre ailelerin artık gençlere söylememesi gereken 5 kariyer tavsiyesi - Resim : 4

3. "Küçük şeyleri dert etmeyin"

Kısmen doğru değil. Aslında, araştırmalar en başarılı girişimcilerin kaygıyı kullandığını gösteriyor. "Optimal kaygı" olarak adlandırılan durumu sürdürüyorlar: Performansı artırmak için yeterli kaygıya sahip olmak, ancak mükemmelliği engelleyecek kadar fazla olmamak arasındaki denge.