Makyaj detoksuyla cildiniz nefes alsın!

Cildinizin düşmanlarını tanıyor musunuz? Kirli hava, stres, üzüntü ve yanlış beslenmenin yanına kimyasallarla dolu kozmetikleri de ekleyin. Makyajla aramıza mesafe koymanın ve küçük bir mola vermenin zamanı.


Kirli hava, stres, üzüntü ve yanlış beslenme cildimizin düşmanları arasında, bir de bunlara kimyasallarla dolu kozmetikleri ekleyin... Selfie çekimlerine de ara vermeli belki... Şimdi makyajla aramıza biraz mesafe koyarak cildimize de küçük bir mola aldırmanın tam zamanı.

Derin kaygılar, yanlış beslenme ve uyku bozuklukları... Evet, dünya çapında çok sıkıntılı ve üzüntülü günlerden geçtik ve hala geçiyoruz... Siz farkında olmasanız da cildiniz bu olumsuzluklardan payına düşeni fazlasıyla alıyor. Peki bu süreci cildiniz için avantaja çevirmeye ne dersiniz? Bunun en faydalı yöntemi makyaj detoksu. Makyaj detoksuyla cildimiz nefes alıyor, yumuşuyor ve pürüzsüzleşiyor. Ciltte oluşan kurumalar azalıyor. Fazla yağa maruz kalmayan cildimizde sivilce oluşumları önlenebiliyor. Bir ay boyunca makyaj yapmayı bıraktığınızda cildinizde neler olduğunu biliyor musunuz? Uzmanlar makyaj yapmadan geçen bir ayın cildimizi yağdan arındıracağını ve gözeneklerin açılacağını söylüyor.

cilt bakımı

CİLT YÜZEYİ YENİDEN DENGELENİYOR

Fondöten, allık, bronzlaştırıcı pudra gibi kozmetik ürünlerden uzak durmak cildin doğal yağ dengesine ve nemine kavuşmasına fırsat sunuyor. Makyajı temizlemek için kullandığınız ve cildin doğal yağ dengesini emen kozmetik ürünlerden ya da cildinizin kurumasına yol açan aşırı yıkamadan uzak kalarak cildinizin doğal dengesine ve elastikiyetine kavuşmasına yardımcı oluyorsunuz.

SİVİLCE OLUŞUMUNU ÖNLEYEBİLİRSİNİZ

Cilt bakım ürünleri ve makyaj malzemelerinin cildinize nüfuz ettiğini unutmayın. Bu durum cildinizin sebum üretimini ve doğal nem bariyerini etkileyebilir. Makyaj cildin yağ üretimini artırır, bu nedenle makyaj yapmadığınız kısa sürede bile cildinizin yağlanmasını, dolayısıyla gözeneklerin tıkanmasını ve sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.

BAKTERİLERİ CİLDİNİZDEN UZAK TUTUYORSUNUZ

Makyaj yaparken kullandığımız fırçalar ve makyaj paletleri, bakteri oluşumu için en uygun yerler arasında. Makyajsız geçen bir dönemde cilt bu bakterilere doğal olarak daha az maruz kalıyor. Uzmanlar fırçaların düzenli olarak yıkansa bile bakterilerin hala içinde kalabildiğini ve fırçalar yoluyla cildinize ulaştığını söylüyor. Buna ek olarak her gün kullandığımız maskara ve eyeliner’ların taşıyabileceği bakterilerin özellikle hassas kişilerde göz enfeksiyonlarına yol açabileceğini de aklınızda bulundurun.

İNCE ÇİZGİLERİNİZ DAHA AZ BELİRGİN OLABİLİR

Hepimiz zaman zaman fondöten, pudra ve concealer’ın yüzümüzdeki ince çizgilerin ve kırışıklıkların arasına dolmasından şikayet etmez miyiz? Bu işlemlerin hepsi çizgi ve kırışıklıkların daha belirgin görünmelerini sağlıyor.

BEĞENİLME KAYGISI OLMADAN YAŞAMAK

İşin bir de psikolojik yanı var. Selfie çekimleri söz konusu olduğunda kendisiyle savaşmayan var mı? Bunun üzerimizde nasıl bir psikolojik baskı yaptığını düşünmenin zamanı gelmedi mi? Mükemmel görünme çabasının ağırlığından uzaklaşarak, makyajsız, en doğal halinizle, beğenilme kaygısı olmadan yaşamak nasıl olur diye merak ediyorsanız işte size fırsat. Belki de bu sayede kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz. Emin olun, insan ruhuna iyi gelen her şey güzelliğine de yansıyor.

Hazırlayan: Gülru İncu

İlgili içerikler:
Cilt bakımında yapılan yanlışlar
Mevsim geçişlerinde cilt bakımı nasıl olmalı?
2020’de cilt bakımı bize neler öğretti?