Babalar Günü 2024 ne zaman, hangi güne denk geliyor? Babalar Günü nasıl ortaya çıktı, tarihçesi nedir?

Haziran ayının gelmesi ile babasına sürpriz yapmak isteyenler 2024 Babalar Günü tarihini ve bu günün nasıl ortaya çıktığını merak ediyor. Peki Babalar Günü 2024 ne zaman? Babalar Günü ilk ne zaman kutlandı, anlamı ve önemi nedir? İşte detaylar...

Babalar Günü 2024 ne zaman, hangi güne denk geliyor? Babalar Günü nasıl ortaya çıktı, tarihçesi nedir?

Anneler Günü'nün kutlanmasının ardından Babalar Günü aramaları artış gösterdi.  2024 Babalar Günü tarihi bu özel günde babalarına sürpriz hazırlamak isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanan bu özel gün için geri sayım başladı. İşte, 2024 Babalar Günü'nün kutlanacağı tarih...

2024 BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kutlanan Babalar Günü, geleneksel olarak her haziran ayının üçüncü haftasının pazar günü kutlanıyor. Babalar Günü 2023 yılında 16 Haziran Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ İLK NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI? BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.