Sil baştan başlayanların hikayelerini anlatan filmler

Madem yeni yıla girdik, 2020’yi tarihin tozlu sayfalarına gömmek istiyoruz, o zaman yeniden başlamayı anlatan ilhamla dolu filmlere şöyle bir göz atalım.

Sil baştan başlayanların hikayelerini anlatan filmler

2020 hepimiz için zor geçse de bazılarımız için çok daha zordu ve bu süreci atlatmak için her motivasyon kaynağına ihtiyacımız oldu. Pandemi nedeniyle eve kapanma dönemimiz henüz bitmedi ve kış boyunca sık sık evde kalacak gibi görünüyoruz. Zaten değişen alışkanlıklarımızla birlikte evde kalmayı keyifli ve sağlıklı hale getiren her şeyi keşfettik. Şimdi uzun kış gecelerine biraz renk katacak "yeniden başlayanların" hikayelerini anlatan filmlere odaklanalım, belki de aradığımız ilham beyaz perdededir.

Birdman

2015 yılında En İyi Film dahil olmak üzere dört Oscar ödülü kazanan Birdman’de, artık eskisi gibi popüler olmayan bir oyuncunun kendi yazıp yönettiği ve başrolünde yer aldığı bir Broadway oyunu hazırlayarak kariyerini yeniden canlandırmaya çalışmasını izliyoruz.

The Passenger

Jack Nicholson’ı hiç alışık olmadığımız sakin ve rahat bir rolde gördüğümüz film, durgun ve sessizliğiyle rahatsız edici ama yine de kendinden bile kaçmaya çalışan ve yenilik arayan bir adamın dramatik ve çarpıcı hikâyesini anlatıyor.

Tokyo Sonata

Orta halli Japon bir ailede babanın işini kaybetmesinin ardından yaşadığı bunalımı, aile üyelerinin bu durumdan etkilenmesini ve yeniden başlamayı konu edinen film, 2008 ve 2009 yıllarında birçok festivalden ödülle dönmüştü. 

Smoke

Senaristliğini Paul Auster’ın yaptığı ve kendi öyküsünden ilham alınarak çekilen filmde, New York’ta bir dükkanda hayatın küçük ayrıntılarını fark etmeyi öğreniyoruz. Mahallede olup bitenlerin merkezi olan bu dükkan ve müşterilerini izlerken 90’lar nostaljisine doyacaksınız!

The Goodbye Girl

Erkek arkadaşı tarafından terkedilen işsiz bir dansçı ve 10 yaşındaki kızı istemeyerek de olsa eski bir oyuncuyla birlikte yaşamak zorunda kalırlar ve olaylar gelişir. 1978 yılında birçok dalda rakip olduğu Annie Hall’a ödülleri kaptırmış olsa da o yılın en güzel filmlerinden biri.

Trumbo

Dalton Trumbo’nun hayat hikâyesine odaklanan 2015 yapımı biyografik filmde, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Hollywood’un en başarılı senaristlerinin, oyuncularının ve yönetmenlerinin siyasi görüşleri nedeniyle kara listeye alınıp hapis yatmalarını izliyoruz.

Jerry Maguire

Tom Cruise ve Renee Zelweger’in başrollerini paylaştığı romantik filmde, başarılı bir spor menajeri olan Jerry Maguire’ın işini, tüm müşterilerini kaybetmesini ve elinde kalan tek müşterisiyle yepyeni bir başlangıç yapmasını izliyoruz.

What's Love Got to Do with It

Şarkıcı Tina Turner'ın yıldızlığa yükselişinin ve istismarcı kocası Ike Turner'dan kurtulma cesaretini nasıl kazandığını anlatan film, şarkıcının gerçek hayat hikâyesinin yumuşatılmış hali gibi dersek sizi nasıl bir dram ve başarı öyküsünün beklediğini anlayabilirsiniz.

Alice Doesn't Live Here Anymore

Martin Scorsese’nin gençlik dönemlerinde çektiği filmde, eşini kaybeden ve oğluyla birlikte yaşayan bir kadının çocukluk hayallerini gerçekleştirmek için şarkızı olmaya çalışması anlatılıyor. Üstelik filmde Jodie Foster da ilk rollerinden birinde yer alıyor.