Hafta sonu sokağa çıkma yasağı hangi illerde kalktı?

'Kontrollü normalleşmede' ilk hafta sonu geldi. Bu nedenle bugün en çok merak edilen soru 'Hafta sonu sokağa çıkma yasağı hangi illerde kalktı, hangi illerde devam ediyor?' sorusu... Gelin birlikte bakalım.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı hangi illerde kalktı?

Kontrollü normalleşme  sürecine girmemizle birlikte bazı kısıtlamalar ve yasaklar esnetildi. Normalleşme adımlarına ilişkin İçişleri Bakanlığı kısa bir süre önce 81 ilin valiliğine “Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler” konulu bir genelge göndermişti. Peki hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Sokağa çıkma yasağı hangi illerde kalktı?  Hangi illerde devam ediyor? 

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

5 Mart Cuma akşamı tüm illerde sokağa çıkma yasağı 21.00’de başlayıp sabah 5’e kadar sürecek. Cumartesi günü gündüz kısıtlaması hiçbir ilde olmayacak. Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde ise sokağa çıkma yasağı cumartesi (6 Mart) akşam 21.00’den pazar gününün tamamını kapsayarak pazartesi günü sabah 5’te sona erecek.

İSTANBUL'DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

İstanbul'da Cumartesi gündüz sokağa çıkma yasağı kaldırıldı, sadece pazar günü yasak. 21.00-05.00 saatleri arasındaki yasak ise hem hafta içi hem hafta sonu sürüyor. İstanbul Valiliği'nden gelen açıklama da şu şekilde:

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI HANGİ İLLERDE KALKTI?

İllerde belirlenen risk gruplarına göre düşük ve orta riskli illerde hafta sonu sokağa çıkma yasağı tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde Pazar günü için sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı hangi illerde kalktı? - Resim : 1

2 haftada bir güncellenecek olan risk grupları şu şekilde belirlenmişti:

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER

Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon. (17 İl)

YÜKSEK RİSKLİ İLLER

Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak. (22 İl)

ORTA RİSKLİ İLLER

Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat. (28 İl)

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER

Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van. (14 İl)

Hangi illerde neler yasak tablosuna da bakabilirsiniz

İLGİLİ İÇERİKLER

Etiketler: #Koronavirüs