Mutfağınızda Şifaya Yer Açın: Kişniş ve Kişniş Tohumu

Mutfağınızda Şifaya Yer Açın: Kişniş ve Kişniş Tohumu

Güçlü antioksidan etkisi olan, kalsiyum, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin olan kişniş; sindirim sistemine, göze, ağıza, kalbe ve cilde iyi gelen şifalı bir içeriğe sahip. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen kişnişi herkes en az bir kere duymuştur. Şimdi duymaktan ötesine geçmenin, bu şifalı bitkiye mutfaklarınızda yer açmanın tam zamanı. Kişniş ve kişniş tohumu ile tanışın.

Bir Asya ve Afrika bitkisi olan kişniş ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişiyor. Kişnişin yaprakları ve meyvesi tüketilebildiği gibi, kişniş tohumu olarak tüketmek de mümkün. Bol vitamin, bol mineral, kalsiyum ve daha birçok şifalı içerik barındıran kişniş son yıllarda giderek popülerlik kazanıyor. Peki adını sıklıkla duyduğumuz bu bitki ile tanışma zamanı gelmedi mi?

Nedir Bu Kişniş?

Maydonozgiller ailesinin bir üyesi olan kişniş, tad olarak en çok narenciyeye benzemektedir. Görüntü olarak maydanoza çok benzeyen kişniş, ortalama 20-60 cm uzunluğunda, tüysüz, yeşil bir bitkidir. Kendine has bir kokusu vardır. Eski Mısır’dan Çin’e, İncil’e kadar birçok eski metinde kişnişin faydalarından söz edilmiştir. Yemeklerden pastalara, çaydan çorbaya kullanım alanı oldukça geniş olan kişniş ile bir kez tanıştıktan sonra mutfağınızın vazgeçilmez bir parçası olacak.

Kişnişin Faydaları

İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunan kişniş, enfeksiyonlarla savaşır ve bağışıklığı kuvvetlendirir. Güçlü bir antioksidandır. Kansere, felce ve kalp hastalıklarına karşı korur. Vücudu temizler, toksinlerden arındırır. Bu sebeple diyet yapanların kullanması tavsiye edilir. Ancak iştahı açtığını da belirtmek gerekir. Sindirime yardımcı olur. Hazımsızlık, şişkinlik, mide kramplarına iyi gelir. Besin zehirlenmesi durumlarında vücudun toparlanmasına destek sağlar. Hatta zehirlenmeye yol açan gıdaların yanında tüketildiyse, zehirlenmeyi tamamen önleyebilir. İçerisinde bulunan linoleik asit kötü kolesterol ile mücadele eder, kan şekerini düzenler. Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi rahatsızlıkların giderilmesinde etkilidir. Bol miktarda kalsiyum barındırdığından kemikleri güçlendirir. Kemik erimesinin önüne geçer. B vitamini ile bedeni rahatlatır, sinir sistemine iyi gelir, stres sorunu yaşayanlar için tavsiye edilir. Uykusuzluk çekenler, rahatlatıcı etkisi sebebiyle kişniş tüketmelidir. Kişniş, içerisinde A vitamini bulundurduğundan göz sağlığını korur. Göz ve deri iltihaplanmalarına karşı savaşır. İçerisindeki cineol isimli madde, iltihaplanma konusunda doğal bir ilaç gibidir. Kadınlarda cinsel isteği artırıcı etkisi vardır. Tohumu direkt olarak çiğnendiğinde ağız kokusunu önler.


İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunan kişniş, enfeksiyonlarla savaşır ve bağışıklığı kuvvetlendirir.

Kişniş Nasıl Tüketilir?

Kişniş, taze halde bulunması zor bir bitkidir. Mevsiminde bulursanız yemeklere koyabilirsiniz, salatalarda kullanabilirsiniz, sos yapabilirsiniz. Taze halde bulamıyorsanız tohumlarını alıp kendiniz yetiştirebilirsiniz. Kişniş, gövdesi ve sapı da tüketilebilen bir bitkidir. Gövde ve saplarını ayırarak yemeklerinize katabilirsiniz. Yemeklerinize bambaşka bir lezzet verecektir. Kişniş tohumu ise aktarda bulabileceğiniz bir üründür. En yaygın olarak ezilmiş ve baharat haline getirilmiş kişniş tohumu ile karşılaşırsınız. Bu tozu tüm yemeklerinizde gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz gibi, balla karıştırarak da tüketebilirsiniz. Son olarak kişniş tohumu, tohum halinde bulunacak olursa çay şeklinde tüketilebilir.

Kişniş Tüketeceklerin Dikkatine

Kişniş yukarıda da faydalarını belirttiğimiz üzere, beden ve ruh sağlığımız açısından oldukça yararlı bir bitkidir. Ancak kişniş bazı kimseler için zararlı etki gösterebilir. Mide rahatsızlığı olan kimseler kişnişten uzak durmalıdır. Gastrit, ülser gibi sorunları tetikleyebilir, mide asidini artırabilir. Hamile kişiler ve karaciğer rahatsızlığı başta olmak üzere süregelen bir rahatsızlığı olanlar kişniş tüketmemeli ya da bu konuda doktorlarına muhakkak danışmalıdırlar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.