Glütensiz Kurabiye Nasıl Yapılır? Adım adım Glütensiz Kurabiye Tarifi

Glüten hassasiyeti olanlar, çölyak hastalığı bulunanlar ya da daha sağlıklı bir yaşam için glütensiz beslenenler evde yapabilecekleri glütensiz tariflere yöneliyor. Peki glütensiz kurabiye nasıl yapılır? İşte şef Aleyna Akçay'ın Elele dergisi için hazırladığı glütensiz kurabiye tarifi...

KAÇ KİŞİLİK

5 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

10 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

20 dakika

KALORİ

148

Glüten duyarlılığına sahip ya da çölyak hastası olabilirsiniz. Bu durum, mutfağınızdan bazı lezzetlerin eksik olacağı anlamına gelmiyor. Farklı glütensiz tarifleri deneyebilir, tatlı ve tuzlu tariflerle mutfağınızı zenginleştirebilirsiniz. ! Glütensiz kurabiyeyi hem ufak tatlı kaçamaklarında hem de davetlerinizde herkesin yiyebileceği bir alternatif olarak menüye dahil edebilirsiniz. 

Glütensiz Kurabiye Tarifi İçin Malzemeler

  • 3 su bardağı glütensiz un
  • Yarım çay bardağı esmer şeker

GLÜTEN HAKKINDA

Glüten; buğday, arpa ve çavdar dahil olmak üzere birçok tahılda bulunan bir tür protein grubudur. Glütenin ve gliadin, glütende bulunan iki ana proteindir. Glüten, beslenme düzeni içerisinde sinde birtakım fonksiyonel faydalar sağlar. Glüten hassasiyeti olan kişilerde; mide-bağırsak problemleri, cilt problemleri, kilo problemleri ve çeşitli hastalıklar oluşabilir.

Glütensiz Kurabiye Tarifi adım adım yapılışı

1 Tüm malzemeleri güzelce yoğurup 1 saat dinlendirin.
2 Hamur iyice dinlendikten sonra ince olacak şekilde açıp kurabiye kalıpları ile kesip şekil verin.