seramid (ceramid)

Elele A'dan Z'ye cilt bakım ve kozmetik sözlüğünün bu maddesinde Seramid (Ceramid) nedir? Ne anlama gelir? sorusuna yanıt veriyoruz:

Ceramid nedir? Ne işe yarıyor? Doğal olarak cilt hücrelerinde bulunan bu yağ asitleri cildin dış tabakasının yani epidermisin yaklaşık yüzde 50’sini oluşturuyor. Nemi cildinize hapsederek kuruluğu ve tahrişi önlemeye yardımcı oluyor. Ciltte doğal olarak bulunmasına rağmen zamanla kayboluyor, eksikliği ise donuk ve kuru cilde neden olabiliyor.

SERAMİD (Ceramid) NEDİR?

Seramidler, cildimizde doğal olarak bulunan lipidler bir tür yağ molekülleridir; onlar vücudun yerleşik nemlendiricisidir. New York'ta dermatolog olan Tiffany Libby, "Cildinizin en üst tabakasının çoğunluğunu oluştururlar ve hücreleri bir arada tutmaktan sorumludurlar" diye açıklıyor. Seramidler, cilt bariyerini sağlam tutan yapıştırıcı görevi görmenin yanı sıra, cildi yumuşak hissettiren nemlendirici maddelerdir. Yaşlandıkça cildimizdeki seramid seviyeleri azalır, bu nedenle 30 yaşımızda cildimizdeki seramidlerin neredeyse yüzde 40'ı tükenir. 40 yaşımızda olduğumuzda bu sayı yüzde 60'a çıkıyor. Yapraklı yeşillikler ve sağlıklı yağları (hindistan cevizi ve avokado gibi) alımınızı artırmak ve cilt bakım rutininize seramidleri dahil etmek cildinizin bariyerini güçlendirecektir.

SERAMİDLER NE İŞE YARAR?

Seramidler, nemi içeride tutma etkilerinin yanı sıra kir gibi tahriş edici çevresel faktörleri dışarıda tutan koruyucu bir kalkan oluştururlar. Seramid içeren ürünlerin uzun vadede cilt kuruluğunu önlemeye yardımcı olabileceğini gösteren çalışmalar var. Lipid bariyeri tehlikeye girdiğinde (yaş, kirlilik seviyeleri ve güneş hasarı faktörleri bu konuda rol oynar) cildiniz kuru görünür ve hissedilir, ancak daha önemlisi artık cildiniz hassasiyete, tahrişe ve egzamaya karşı eğilimli hale gelir.

SERAMİDLER NASIL KULLANILIR?

Topikal seramidler cildinizde bulunan lipidleri taklit eder, bu nedenle diğer bileşenlere göre daha kolay kabul edilir veya emilirler ayrıca yalnızca üst katmanda ihtiyaç duyuldukları için fazla uzağa gitmeleri gerekmez.  Topikal bir formül, seramidin tükenmesinden meydana gelen tüm çatlakları doldurarak hemen cilde nüfuz eder. Ek nem için hyaluronik asit ve gliserin gibi nemlendiricilerle eşleştirilmiş seramidleri kullanabilirsiniz. En iyi emilim için nemli cilde seramid açısından zengin bir formül uygulamanız önerilir.

SÖZLÜK İÇERİKLERİ

a'dan z'ye a'dan z'ye cilt bakım ve kozmetik sözlüğü