Neden hala konuşmuyor?

“İlk kelimesi ne olacak?”, “Önce anne mi diyecek, baba mı?” Dört gözle konuşmasını bekliyorsunuz ama kelimeler bir türlü ağzından çıkmıyor... Acaba normal mi yoksa bir sorun mu var?
UZMANA DANIŞIN!
Konuşmanın gecikmesi çocuğun çevresiyle iletişimini engelliyor ve kendisini ifade edemediği için hırçın davranışlarda bulunmasına sebep olabiliyor. Sizin de bebeğinizin dil gelişimi konusunda endişeleriniz varsa gecikmeden bir uzmana danışın. Uzm. Dr. Dicle İnanç bu konuda şunları söylüyor: “Eğer çocuk üç yaşındaysa ve konuşamıyorsa mutlaka ileri bir değerlendirme yapılması gerekiyor. Çocuk ilk olarak bir pedagog ya da çocuk psikiyatrına götürülmeli. Bir sonraki aşamada kulak-burun-boğaz uzmanı muayene etmeli ve işitme testi yapılmalı. Çocuğun konuşması ile birlikte başını tutması, oturması ve yürümesi de gecikmiş ise bu durum nörolojik olabilir. Her şeyi normal çıkan bir çocuğun sadece konuşması gecikmiş ise başka alana yönelmek gerekebiliyor.”

HANGİ AYDA, KAÇ KELİME?
• Bebekler genelde üçüncü ayda ‘agu’ gibi sesler çıkarmaya başlıyor.
• Bu sesler 6-9’uncu aylara gelindiğinde birtakım hecelemelere dönüşüyor.
• Bir yaşına gelen bebeğin heceleme yapmadan babaya bilinçli olarak baba, mamaya bilinçli olarak mama demesi bekleniyor.
• İki yaşına yaklaşan bir çocuğun yaklaşık 10 kelime bilmesi, 2-3 yaş arasındaki çocuğun ‘Bu ne?’, ‘Anne nerede?’, ‘Baba ne yapıyor?’ gibi soruları anlıyor ve anlamlı cevaplıyor olması, ayrıca 2-3 kelimelik cümleler kurabiliyor olması önemli.
• Üç yaşından sonra söylediklerinin anne-babası dışındaki kişiler tarafından anlaşılıyor olması gerekiyor.
• Dört yaşına gelen bir çocuk basit bir olayı, yedi yaşındaki bir çocuk ise karmaşık bir olayı anlatabilmeli.