vajina çeşitleri

@image([ 'path' => $content->getImagePath(), //zorunlu 'webp' => true, //opsiyon default: false 'alt' => $content->seo_title, //zorunlu 'lazy' => true, //opsiyon default: false 'ratio' => (16 / 9), //zorunlu (width / height) 'resize' => true //opsiyon default: true ])

Vajina çeşitleri var mıdır? Dış ve iç dudak yapısına göre vajina çeşitleri nelerdir? Özellikle internette yanıtı sık sık aranan, merak konusu olan bu soruları bir uzmana sorduk...  Vajina çeşitlerinin vajinanın dış estetik değerlerine göre belirlendiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer, vajina çeşitleri var mıdır? Vajinanın dar ya da geniş olduğu nasıl anlaşılır? sorularına da yanıt verdi. 

VAJİNA ÇEŞİTLERİ NEDİR?

Peki, vajina çeşitleri nelerdir? Op. Dr. Sönmezer'in paylaştığı bilgiler şöyle: Vajina çeşitleri derken aslında vajinanın anatomik yapıları olan dış ve iç dudakların konumlanma biçimlerinden bahsetmekteyiz. Vajina çeşitleri genellikle vajinanın sahip olduğu dış estetik değerler dikkate alınarak belirlenir. Vajinanın sağ ve sol kısmında yer alan büyük dudaklar (labium majus) ve küçük dudaklar (labium minus) her kadında farklı şekillerde gözlemlenmektedir.

  •  Kapalı Vajina

 Türk vücut yapısında sıklıkla rastlanan bir vajina çeşidi olan kapalı vajinada, büyük dudaklar, küçük dudakları ve klitorisi içerisine alarak örtmektedir. Böylece dışarıdan bakıldığında sadece dış dudakların göründüğü, diğer cinsel yapılara dair bir fikir oluşturmayan bir görüntü ortaya çıkarken, cinsel ilişki sırasında klitoris ve küçük dudakların görülmesi mümkündür. Bazı kişilerde dış dudakların normalden daha büyük olması da rastlanan bir durumdur. Kapalı vajina, kadınlar tarafından en çok beğenilen, istenilen ve estetik bulunan vajina çeşididir.

  •  Dağınık ya da Açık Vajina 

Dağınık ya da açık vajina çeşidinde açık olan büyük dudaklar, küçük dudaklar ile klitorisi gizleme fonksiyonuna sahip değildir ve bakıldığında direkt gözükmesine izin vermektedir. Bu vajina türüne sahip olan bazı kadınlar, iç dudakların doğal olarak hafif sarkık olan yapısını estetik bulmamaktadır. Bazı erkekler ise iç dudaklardaki sarkmaların çok aktif cinsel yaşamdan kaynaklandığına dair yanlış bir inanışa sahiptir. Bu durum tamamen genetik miras yoluyla aktarılmakta, bunun dışında iç dudaklarda sarkma yaşanması durumu yok denecek kadar az bir ihtimal dahilindedir. Yalnızca ilerleyen yaş, sağlıksız beslenme ve yaşam tarzı gibi durumlar, iç dudakların gençlik dönemine kıyasla daha fazla sarkmalarına sebep olarak istenmeyen görünümlerin ortaya çıkmasına yol açacaktır.

Klitorisin küçük boyutlarda olduğu durumda dağınık vajina bir avantaj haline gelebilmektedir, çünkü kapalı vajina içerisinde çok küçük olan bir klitoris cinsel uyarımda etkisiz kalırken, açık vajinada daha kolay ulaşılabilir olan klitoris, daha fazla uyarana maruz kalarak orgazmı tetiklemektedir.

  •  Asimetrik İç Dudak

En yaygın vajina türlerinden biri olan asimetrik iç dudak türünde, iç dudaklardan birinin diğerinden daha uzun olduğu görülür. Uzun olan iç dudağın boyu, dış dudağı geçebileceği gibi aynı hizada da olabilir.

  •  Kıvrımlı Dış Dudak

İç dudakların genellikle dış dudak dışına taşmadığı bu vajina türünde, dış dudaklar ise alt kısımda yuvarlak bir hat oluşturacak şekilde birleşir. Önden bakıldığında iç dudaklar görünürken, alt kısımda dış dudaklar iç dudakları kapattığından iç dudak görünmez. Sık görülen vajina türleri arasındadır.

  •  Baskın İç Dudak

Bu tür, iç dudakların baskın bir şekilde görüldüğü vajina türü olmakla birlikte kadınların görünümünden en çok rahatsız oldukları, bu nedenle dünya genelinde cerrahi operasyonların en çok gerçekleştirildiği vajina türüdür. İç dudakların dış dudaklardan daha uzun olduğu bu vajina türü de cerrahi operasyonlar ile düzeltilmektedir.

  •  Baskın Dış Dudak

Dış dudakların genelde daha dolgun bir görünüme sahip olduğu bu tür, baskın iç dudakların tam tersi bir yapıdadır. Dış dudaklar ince yapıdaysa daha gevşek, dolgun bir yapıdaysa ise daha şiş bir görünüme sahiptir.

 Temel olarak genetik yapıya bağlı olan kapalı vajina görünümü, ani kilo değişimlerinden ve doğum sonrası sarkmalardan büyük oranda etkilenmekte ve değişime uğramaktadır. Özellikle vajinal doğum sırasında genişleme sıkıntısı yaşanmakta ve doğum kesikleri birkaç doğumdan sonra vajina görünümüne negatif etkilerde bulunmaktadır. Vajinadaki bu değişimin çözümü için vajina estetiği operasyonları destek vermektedir.

 Vajinanın Dar ya da Geniş Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 Her kadının vajina şekli, uzunluğu ve genişliği kendine özgüdür. Zaman zaman vajinanın dış şeklindeki değişikliklerin yanı sıra iç yapısında da değişimlerin olması mümkündür. Tıpkı penis gibi boyutu değişebilen bir yapı olan vajinanın, cinsel ilişki sırasında veya mastürbasyon sırasında zevk aldıkça boyutları değişir. Vajinayı oluşturan kasların görevi, vajinanın elastikiyetini sağlamaktır. Hamilelik, vajinal doğum, yaş, kilo, menopoz gibi durumlara bağlı olarak kasların ve bağ dokusunun zayıflaması, vajinada genişlemeye yol açmakta ve vajina elastikiyetini kaybetmektedir.

 Vajinanın dar ya da geniş olması öncelikle hasta şikayetlerinden anlaşılmaktadır. Ağrılı cinsel ilişki, jinekolojik muayene olmada zorluk, vajinada kuruluk, yanma ve kaşıntı gibi şikayetler çoğu zaman vajinal darlığın göstergelerindendir.

 Vajinal doğum yapma, menopoza girme, sık kilo alıp verme, vajinada bağ dokusu anormallikleri, geçirilen bazı cerrahi operasyonlar, yaşın ilerlemesi gibi faktörlerle meydana gelebilen vajina genişliği ise; sık sık idrara çıkma isteği, idrar kaçırma, vajinal kaslardaki sorunlar ve zayıf vajinal direnç, anorgazmi (vajinal orgazm olamama), cinsel ilişki sırasında zevk alamama gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

             

a'dan z'ye cinsel terimler sözlüğü