Ruh eşini bulmak

Biliyoruz, sizi bütünleyen başka bir ruh olduğuna inanmak çok kolay değil. Hele hele günümüzdeki içi boşaltılmış, aşk demenin aşka büyük haksızlık olacağı ilişkiler yaşarken... Ama yine de siz ruh eşinizi arayanlardansanız; ‘o’nu bulduğuna inananların yöntemleriyle kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.


Uzak Doğu kültüründe ruh eşleri, birbirine kırmızı bir iple bağlı olunduğuna inanılan kişilerdir. İnanışa göre, ruh eşi olan ve bir gün bir araya gelecek olan bu kişiler, birbirine ayak bileğinden görünmez, kırmızı bir iple bağlı. İp, esneyebilir, dolaşabilir ama asla kopmaz. Zamandan ve mekandan bağımsız olarak, şartlar ne olursa olsun ruh eşlerinin birbirlerine kavuşmaları alın yazılarıdır.

seks yapmak için acele etmedim
Ruh eşimle ilk olarak kahve içmek için buluştuk. Birini tanımak için akşam programı yerine kahve, kahvaltı gibi gündüz programı yapmak çok daha mantıklı. İşin içine içki girmeyince, ‘buradan kimin evine gideriz?’ gibi bir soru kafaları meşgul etmeyince, kendinizi tamamen birbirinizi tanımaya verebiliyorsunuz. Seks yapmayı da mümkün olduğunca erteleyin. O sizin ruh eşinizse emin olun bu ertelemeden rahatsız olmayacak, tam tersine çok sabırlı davranacak.
Ece P./Finans Yöneticisi

Hayat tarzımız değil, değerlerimiz aynı
Yıllarca bana uygun erkeğin benimle aynı sosyal çevreden gelmesi gerektiğine inandım. Bir erkekten beklentilerim onun işi ve görünüşüyle alakalıydı. Sonra fark ettim ki önemli olan değerlerimizin uyuşması. O yüzden önce beş temel değerinizi belirleyin ve hayatınıza giren erkekleri bu temel değerlere göre değerlendirin. Maaşına, arabasına, giyim kuşamına göre değil...
Şemsa G./Senarist

İlişkinin başında bile bana destek oldu
Ruh eşimle ikinci buluşmamızdan sonra ben işte büyük bir sorun yaşadım. Fakat daha birbirimizi yeni yeni tanıyor olmamıza rağmen ruh eşim bu dönemde en büyük destekçimdi. Hatta ben onunla ilgili sorular sorduğumda bile ‘sen nasılsın diye aradım, benim günümü konuşmamız için değil’ diyordu. İşte o zaman onun herhangi biri olmadığını anladım, bana verdiği değer onun ne kadar özel olduğunu gösteriyordu.
Feyza K./Fotoğrafçı

ONUNLA tanışmadan önce bir ilişkiye tamamen hazırdım

Hepimiz bir ilişki istiyoruz ama çoğu zaman gerçekten de o ilişkiye hazır olmuyoruz. Bunun en önemli nedeni de kendimizle ilgili çözmediğimiz sorunlar. Kendinle barışık değilken, kendini gerçekten sevmiyorken karşına çıkan adamlar da sana aynı senin kendine davrandığın gibi insafsız davranıyor. Bu yüzden ruh eşinizi bulmak istiyorsanız ilk adım ruhunuzla barışmak, kendinizi koşulsuz olarak kucaklamak...
Duygu B./Turizmci

Ruh eşinizi bulunca ‘daha iyisi var mıdır acaba?’ sorusu tarihe karışıyor

Hani bir hikaye vardır ya, gül tarlasında bir gülü beğenirsin tam koparacakken acaba ileride daha güzeli var mıdır diye vazgeçersin, ilerlersin, böyle diye diye bir bakarsın tarlanın sonuna gelmişsin. İşte ruh eşini bulduğunda ilerideki güller bir anda yok oluyor, elindekinden o kadar mutlu oluyorsun ki arayış bitiyor. Ve bu, insanın omuzlarından görünmez dev bir yük kaldırıyor sanki...

Mitolojide...
Çok çok eski zamanlarda insanlar birbirleriyle devamlı kavga etmeye başlamışlar. Birbirini öldürmek bir oyun haline gelmiş. Dünya yaşanmaz, vahşi bir yere dönüşmüş. Bu gidişattan rahatsız olan kudretli Gece Tanrısı, tüm insanları huzuruna toplamış. İnsanlar merakla ve korkuyla bekliyorlarmış karşısında çünkü ne kadar suçlu olduklarını ve cezalandırılacaklarını biliyorlarmış. Çok kızgın olan Gece Tanrısı ışıl ışıl bir bıçak çıkarmış. Bıçağın ışıltısı adeta kör etmiş bakanların gözlerini. Gece Tanrısı bıçağı kaldırmış ve tek seferde tüm insanların ruhlarını ortadan ikiye bölmüş. Artık her insandan iki tane varmış. Birbirinin aynısı olmayan ama birbirini bütünleyen iki parça... “Artık bir parçanız eksik yaşamakla lanetliyorum sizi” demiş Gece Tanrısı; “Bütün hayatınızı eşinizi bulmak için harcayın. Böylece birbirinizle savaşmaya vaktiniz olmaz.”“İnsanın yeryüzündeki bütün yaşamı ruh eşini aramak biçiminde özetlenebilir. İnsan bilgeliğin, paranın ya da gücün peşindeymiş gibi yapabilir, oysa hiçbiri önemli değildir. Ruh eşini bulamadığı sürece yaptığı her şey eksik kalacaktır.”    
Paulo Coelho

Ruh eşimle karşılaştığımda her şey kolayca ilerledi

Ruh eşini farklı kılan bence ilişkinin başı... Bizim flört aşamamızda bile oyunlar yoktu, stratejiler yoktu. O ‘arayacağım’ dedi mi aradı, aramıyorsa gerçekten geçerli bir sebebi olduğunu biliyordum. Kendini olduğundan farklı göstermeye hiç çalışmadı. Ben de kendimi olduğumdan farklı göstermek zorunda asla hissetmedim.
Sibel Y./Küratör

Beni bulmasını beklemedim

Ruh eşimle aynı uçaktaydık, yan yana oturuyorduk. Uçak sallanınca tedirgin oldum, o da beni sakinleştirmek için konuşmaya başladı. Gerçekten de beni rahatlattı. Uçak inerken telefon numaramı ona verdim. İsterse arayabileceğini, onu tanımak istediğimi söyledim. Bu cesaretimden hala övgüyle bahsediyor. Belki ‘Doğru Adam’ sizin de yan koltuğunuzda oturuyor, illa onun size gelmesini beklemeyin, sezgilerinize güvenin ve siz ona doğru bir adım atın.
Nilüfer A./Avukat

ONUNLAYKEN kendimi hiç olmadığım kadar güvende hissediyorum

Ruh eşim çok yakışıklı bir adam. Masmavi gözleri var. Ama ben o gözlerde hiç boğulurum korkusu yaşamadım. Tam tersine o gözler dünyanın en sakin denizinde yüzmek gibi huzur veriyor bana... Ruh eşini bulmak aşktan öte bir şey. Aşktaki korkular, telaşlar yok. Onun yerine sonsuz bir huzur var. Ya beni terk ederse, ya beni aldatırsa, ya beni sevmekten vazgeçerse gibi korkular içinizi yiyip bitirmeden bir ilişki yaşamak öyle güzel ki...
Elçin Ö./Psikolog