Evlenmeden nişanlı çiftlerin konuşması gereken 5 konu

Nişanlılık bazı durumlarda çok da önemsenmeyen bir zaman olarak görülmektedir. Halbuki evliliğin ön çalışmaları denebilecek bu zamanda çiftlerin birbirlerini tanımak için oldukça fazla mesai ve emek harcamaları gayet doğru olacaktır.

Evlenmeden nişanlı çiftlerin konuşması gereken 5 konu

Evlilikte sonradan ortaya çıkacak anlaşmazlıklar ve sıkıntıları ortadan kaldırmanın en temel yollarından biri nişanlılık süresini iyi değerlendirmek ve çiftlerin birbirlerini detaylı bir şekilde tanımasına olanak saklamaktır.

EVLENMEDEN NİŞANLI ÇİFTLERİN KONUŞMASI GEREKEN 5 KONU

1- HOBİLER

Hobiler ülkemizde genellikle kitap oku ak ve film izlemek gibi herkesin zaten yapması uygun olan alışkanlıkları tanımlamakta kullanılır ama gerçekte hobi demek insanın yalnız başına yapmaktan hoşlandığı davranışlardır. Bu durumda çiftlerin yalnız zamanlarında nelerle uğraşmayı sevdiklerini birbirlerine anlatmaları ileride yaşanabilmesi mümkün sorunlarında önünü kapayabilir.

2- MADDİ GÖRÜŞLER

Evliliklerin en temel sıkıntılarından biri maddi konulardaki anlaşmazlıklardır. Para kazanmanın oldukça zor olduğu ama harcamanın oldukça kolay olduğu dönemlerden geçiyoruz ve herkes aynı şeylere para harcamak konusunda fikir birliğinde olmayabilir. Nişanlılık döneminde çiftlerin hayallerini ve ileride nelere yatırım yapmak gibi düşünceleri olduğunu açıkça konuşmalarında fayda vardır.

3- ÇOCUK MESELESİ

Çocuk, her çiftin aşklarını taçlandırmak ve aile kurmak için istediği bir yaşam biçimidir. Ama çocuk isteyip istememek aslında çok derinlerde yatan bir sıkıntıyı ortaya çıkartabilir. Kendine ve eşine güven problemini. Çocuk sahibi olduktan sonra eşler arasında otaya çıkan güven ve iş dağılımındaki sıkıntılar boşanmalara ve hatta daha vahim sonuçlara yol açabiliyor.

4- KISKANÇLIK VE GÜVEN

Nişanlılık döneminde çok belli edilmese de evlendikten sonra çiftler başka bir seviyeye yükselirler. Özellike gelecek kaygısı ve güvende hissetme isteği baskın olacaktır. Başka arayışlara ve hayatı sorgulamak gibi aslında ilk gençlik yıllarında halledilmesi gereken yetişkin problemleri, ailelerden geç kopma veya hiç kopamama alışkanlığı nedeniyle, toplumumuzda evlilik sırasında düşünülmeye başlanır. Dürüst ve içten bir şekilde bunları konuşmaktan çekinmeyin.

5- AİLELER

İşte evliliklerin en temel problem. Toplumumuzda aileler evlilik sonrası bile ayrılmazlar. İç içe ve kalabalık yaşam alışkanlığı, yeni evlenen çiftlerin fazlaca ihtiyaç duyduğu kişisel alan problemini zirveye taşır. Kısacası nişanlılık döneminde ailelerin ileriki evlilik hayatına ne kadar müdahil olacakları konusunda bir anlaşmaya varmak en doğrusu olacaktır.

İLGİLİ İÇERİKLER