Afra Saraçoğlu

Afra Saraçoğlu

Afra Saraçoğlu yeni dönemin en üretken oyuncularından. Afra Saraçoğlu son olarak Eylül 2022'de Yalı Çapkını dizisiyle izleyici ile buluşacak. Hikayesi Gülseren Budayıcıoğlu’na ait olan Yalı Çapkını’nda Gaziantepli Korhan Ailesi’nin başından geçenler anlatılacak. Dizide Afra Saraçoğlu ile birlikte başrollerde Çetin Tekindor ve Mert Ramazan Demir de yer alıyor. Saraçoğlu dizide Seyran karakterini canlandıracak. Bu makalede Afra Saraçoğlu kimdir, kaç yaşında, nereli? Nasıl oyuncu oldu? Boyu, burcu gibi merak edilen soruların yanıtlarını ve haberleri bulabilirsiniz.

AFRA SARAÇOĞLU KİMDİR?

Peki, Afra Saraçoğlu kimdir? İnternette Afra Saraçoğlu'nun biyografisi ile ilgili şu bilgiler paylaşılıyor: Afra Saraçoğlu, 1998 yılında Edremit’te doğdu. İlköğretim ve ortaöğretimini Antalya’da tamamlayıp Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ‘Karşılaştırmalı Edebiyat’ bölümünü kazandı. Bu sırada 2016 Yılında İkinci Şans filmi ile oyunculuk kariyerine başladı. Kısa sürede kariyerinde sıçrama yaptı.

Afra Saraçoğlu oyunculuk  dışında dans etmek ve piyano çalmayı da çok seven bir isim. 

AFRA SARAÇOĞLU NASIL OYUNCU OLDU?

Afra Saraçoğlu bir röportajda oyunculuğa başlamasını şöyle anlatmıştı: Özcan Deniz, sosyal medya hesabından Nurgül Yeşilçay ile fotoğrafını paylaşıyor ve 'başladık biz' yazıyor. Bunun üzerine annem mesaj atıyor. Annem Nurgül Abla'nın kızını canlandıracak renkli gözlü bir kız aradıklarını bilmeden atıyor mesajı. Sonra beni arıyorlar işte... Ben bunu çok büyük bir şans olarak değerlendiriyorum.

OYNADIĞI FİLM VE DİZİLER

Afra Saraçoğlu reklam filmlerinin yanı  sıra şu dizi ve filmlerde de rol aldı:

DİZİ
Fazilet Hanım ve Kızları (Ece Çamkıran)
Kardeş Çocukları (Hayat Çetin)
Öğretmen (Gizem Bozkurt
Yeşilçam (Tülin Saygı)
Yalı Çapkını (Seyran)

Sinema ve TV Filmleri
İkinci Şans   (Çiçek)
Kötü Çocuk   (Kayla)
İyi Oyun         (Ada)
Aşk Bu Mu?  (Gülüm)

Elele 2021Fotoğraflar: Elele Arşivinden (2020-2021)

Elele'de 2020 yılında yayınlanan bir röportajda Afra Saraçoğlu şöyle tanıtılıyordu: Henüz 13 yaşında çalışmaya başlamış ve yıllar sonra üniversite okumak için gittiği Eskişehir’de, İkinci Şans filminde rolü kaptığının haberini almış. Sonrası malumunuz… Fazilet Hanım ve Kızları, Kardeş Çocukları dizilerinde ve daha birçok sinema filminde yollarımız kesişti Afra’yla. Geçtiğimiz sezon ise, televizyona iddialı bir giriş yapan Öğretmen dizisinin Gizem’i olarak karşımıza çıktı.

Afra Saraçoğlu 2020'de aynı röportajda çocukluğuna dair "13 yaşında annenize destek olmak için çalışmaya başladığınızı okumuştum. O yaşlarda muhtemelen dert ettiğiniz sorunları, bugün kendi ayakları üzerinde duran, güçlü bir kadın olarak çözdüğünüzü düşünüyorum. Peki, insanın hayatında para ya da sağlık gibi hayati problemler olmadığında; kafası en çok neyle meşgul olur? Siz bu aralar en çok neyi sorguluyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtlamıştı:

Kendinizi sürekli hayatın koşturması içinde buluyorsunuz, ben de bu koşturma içinde hayattaki bazı şeyleri kaçırdığımı fark ediyordum. O yüzden iş temposundan uzaklaştığım zamanlarda kendime ve aileme yöneliyorum. Kendi kişisel gelişimime daha çok zaman ayırıyorum. Bunların dışında en çok sorguladığım şey ‘hayatımı nasıl daha aktif, düzenli ve verimli bir hale getirebilirim?’ oluyor.

Elele 2021

Mücadele gerektiren bir çocukluk olmuş sizinki... O yıllarda gelecekte nasıl biri olmanın hayalini kurmuştunuz?

Kimseye muhtaç olmadan, ayaklarımın üzerinde dimdik durabilmenin hayalini kurdum hep!

Çocukken her şey toz pembe olmadığında, insan gereğinden fazla hızlı mı büyüyor; yoksa hep çocuk mu kalıyor, siz kendinizde hangisini görüyorsunuz?

Her ikisi de. Bana farkındalık kazandırdı diyebilirim. Çocukken yapamadığım ve öğrenemediğim her şeyi çocukça bir heves ve heyecanla öğrenmeye çalışıyorum şimdi.

ELELE ARŞİVİNDEN AFRA SARAÇOĞLU

Afra Saraçoğlu daha önce birkaç kez Elele'ye konuk olmuş bir isim. Elele'de 2020 yılında yayınlanan 'Hayaller&Gerçekler: Afra Saraçoğlu' ve 2021 yılında yayınlanan Renkli, hayalperest, özgür: Afra Saraçoğlu başlıklı röportajlarda Afra Saraçoğlu kendisine sorulan bazı soruları şöyle yanıtlamış:

Elele 2020

Sizin Yeşilçam ikonunuz kim ve hangi yönüyle size ilham veriyor?
Mavi Boncuk filmi, her izlediğimde bende farklı hisler uyandırıyor. Emel Sayın’ı da çok seviyorum.

Çocukluğunuza dair en çok özlem duyduğunuz şey nedir?
Mahalledeki arkadaşlarımla geç saatlere kadar sokakta oyun oynamak.

Bugüne kadar edindiğiniz en değerli, ‘hayat dersi’ diyebileceğiniz bilgi neydi?
Kimseye muhtaç olmadan ayaklarımın üzerinde dimdik durabilmenin hayalini kurdum hep. Bunu başarmak için de çok çalışmak gerektiğini biliyordum. Her geçen gün başarılı olmak için çalışıyorum.

Elele 2020

‘Asla tahammül edemem’ dediğiniz bir karakter özelliği var mı, hangi tavırlar, sizde koşarak kaçma isteği uyandırır?
Yapay, yapmacık insanlar bende kaçma isteği uyandırır her daim.

Sizin için en ‘eğlenceli’ aktivite nedir?
Dans etmek ve piyano çalmak.

AFRA SARAÇOĞLU İLE KISA KISA

  • Her yıl kendime yeni bir hobi bulmaya çalışırım.
  • Güçlü bir kadın hata yapmaktan korkmaz.
  • Şu an ilk aklıma gelen nakarat ben yazdım kadere hüznü perişanı.
  • Favori ‘boş gün’ filmim Harry Potter serisi.
  • ‘Asla giymem’ dediklerim arasında şalvar pantolon var.
  • Hayatımı özetleyen hashtag #CarpeDiem