Dünyanın en yeni cumhuriyeti: Rihanna ulusal kahraman ilan edildi

Karayipler'deki ada ülkesi Barbados, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'i devlet başkanı olarak tanımaya son verip, dünyanın en genç cumhuriyeti oldu. Devlet Başkanı Sandra Mason 30 Kasım’da başkent Bridgetown’da Prens Charles ve şarkıcı Rihanna’nın katıldığı törenle yemin etti...

Dünyanın en yeni cumhuriyeti: Rihanna ulusal kahraman ilan edildi

Karayipler’deki ada ülkesi Barbados, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’den ‘Devlet Başkanı’ unvanını alarak, 396 yıldır  süren resmiyeti sonlandırdı. Barbados, Kraliçe İkinci Elizabeth'i devlet başkanlığından resmen kaldırdı ve başkent Bridgetown'da düzenlenen törenle cumhuriyet oldu.  

Devlet Başkanı Sandra Mason 30 Kasım’da başkent Bridgetown’da Prens Charles ve şarkıcı Rihanna’nın katıldığı törenle yemin etti.

 Parlamentonun iki kanadı olan Meclis ve Senato tarafından yapılan gizli oturumda, 45 oy olan 72 yaşındaki Sandra Mason, ada ülkesinin ilk devlet başkanı olmuştu. Mason, yemin ederek göreve başladı ve böylece Kraliçe 2. Elizabeth’in yerini artık devlet başkanı olarak aldı. Mason, Barbados Genel Valisi olarak 16 Eylül 2020’deki açıklamasında, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’i devlet başkanı olarak tanımaya son verip, gelecek yıl cumhuriyet olmak istediklerini belirtmişti.

EN YENİ CUMHURİYET

Barbados’ta 396 yıl sonra gece yarısı dünyanın en yeni cumhuriyetinin doğuşunu kutlayan bir devir teslim töreni düzenlendi. Guardian’ın haberine göre gece saat 00.00’ı vurduğunda, Kraliçe’yi temsil eden Kraliyet Standart bayrağı indirildi ve Ulusal Kültür Vakfı’nın CEO’su Carol Roberts-Reifer, Barbados’un yeni anayasal statüsüne geçişini ilan etti. Mason’un yemin töreni sonrası ülkenin milli marşı çalındı.

RİHANNA ULUSAL KAHRAMAN İLAN EDİLDİ

Törene Barbadoslu şarkıcı Rihanna da katıldı ve ulusal kahraman ilan edildi.

Mason, ülkenin ilk cumhurbaşkanı olarak göreve başlama konuşmasında “Cumhuriyet Barbados ilk yolculuğuna yelken açtı. Ülkemiz büyük hayaller kurmalı ve bunları gerçekleştirmek için savaşmalı” dedi.

PRENS CHARLES DA KATILDI

Prens Charles, geçişe tanık olmak için hazırdı. Törende yaptığı konuşmada, “Bu cumhuriyetin kurulması yeni bir başlangıç ​​sunuyor” dedi. 2020’de monarşiyle bağları kesme kararını açıklayan başbakan Mia Mottley, “Sömürge geçmişi tamamen geride bırakma” zamanının geldiğini söyledi. Ülkenin en ünlü tarihçisi ve West Indies Üniversitesi’nin rektör yardımcısı Sir Hilary Beckles, monarşinin rolü hakkında “Bir vatandaş olarak itibarınızı zedeliyor” dedi.

Barbadosluların kraliyet ailesine yönelik tutumlarıyla ilgili kapsamlı bir araştırma %60’ından fazlasının cumhuriyet olmasını desteklediğini ortaya koyuyordu.

1996 YILINDA BAĞIMSIZ OLDU

Barbados, 1956’dan itibaren fiilen bağımsız olsa da 30 Kasım 1996’da İngiltere’den bağımsızlığını ilan etmiş ancak Kraliçe, devlet başkanı olmayı sürdürmüştü. Yaklaşık 285 bin nüfusuyla Barbados, turizm ve finans alanında yaptığı yeniliklerle bölgenin en zengin adalarından birine dönüşmüştü. Karayipler bölgesinde, diğer İngiliz kolonilerinden Guyana 1970’de, Trinidad ve Tobago 1976’da, Dominika da 1978’de bağımsızlıklarını ilan etmişti.