Ruhunu ve zekasını oyunla besleyin

Dersler kadar oyuna da önem veren bir anaokulu seçmeniz yetmez.
3-6 yaşında nelerle oynamalı?
Oyun, çocuğun hem fiziksel hem de ruhsal gelişimi açısından destekleyici bir unsur. Bu dönemde, küçük kaslarını geliştirmesi için renkli boya kalemleri, ucu küt makas, kil, oyun hamuru, düğmeler, fermuarlar vs. ile oynamasına fırsat tanımalısınız. Çünkü bu kasların gelişimi sayesinde el ve parmaklarını etkin kullanabilecek, okulda yazı yazma gibi ince motor beceri gerektiren durumlarda daha az sorun yaşayacak…
Kaba motor becerisinin gelişmesi için çocuğun büyük kas gruplarını çalıştıracak aktiviteler (tırmanma, atlama, zıplama, koşma, yüzme, top oyunları) yapması da sağlanmalı. Örneğin, altı yaşındaki bir çocuk fiziksel açıdan iki tekerlekli bisiklete binebilecek olgunluğa erişmiştir. Ayrıca, rol oyunları (parmak ve el kuklaları, evcilik gibi hayal gücüne dayalı oyunlar) hem dil becerisinin hem de sosyal becerilerin gelişmesine yardımcı olur.

Doğru kullanıldığında oyun, çocuğunuzla aranızda güvenli bir ilişkinin kapılarını açacak ve onun özgüveni yüksek ve mutlu bir birey olmasına yardımcı olacak. Unutmayın, oyun çocuğun en önemli işi. Akıllıca seçilmiş bir oyuncak, çocuğunuzun oyuncaktan ve oyundan en iyi şekilde yararlanmasını sağlar, ancak hiçbir oyuncak anne-baba ilgisinin yerini tutamaz!