"Aptallar mizah yapamaz!"

Gülse Birsel yazan, oynayan, gülen, güldüren ve en önemlisi insanların hayatına dokunabilen bir kadın.
Hayatı pek ciddiye almayan, keyfine düşkün ama hırslı, çalışkan bir karakter çiziliyor gözümde sizin adınızı duyunca... Kendini anlatmak zordur ama siz nasıl anlatırsınız kendinizi?
Hırslı değilim ama azimli biriyim. Hayatı olmasa da işimi ciddiye alırım, sıkı çalışırım, sıkı eğlenirim, gülmeyi, arkadaşları, müziği çok severim, güzel tatiller yaparım. Genelde iyimser, psikologsuz idare edebilen biriyim galiba.

Sosyal medyanın gücünü Gezi olaylarında da gördük. Siz sanki biraz uzak duruyorsunuz. Neden?

Twitter hesabım yok, 15 adet sahte hesabım var! Bir tanesini 522 bin kişi takip ediyor ve çok fena aptal yerine konuluyorlar. Sosyal medyanın gücü ve iletişim hızının farkındayım ama dezenformasyon da o kadar çok ki. Bir de o kadar çok kişiyle iletişime geçecek zamanım ve enerjim yok benim. Twitter hesabı açsam, birisi bir soru soracak, hadi otur cevap ver, sohbet uzayacak. Bunlardan yüzlerce olacak, cevap alamayan kırılacak küsecek, ohooo. Ben dizi yayınlandığı sürece haftada bir gün bile tatil yapamayan biriyim. Arkadaşlarımın telefon mesajlarına üç gün sonra cevap veriyorum ve bu konuda muhabbet malzemesiyim. Twitter’a nasıl yetişeyim! Ayrıca zaten sabahtan akşama kadar yazıyorum, bir de Twitter’a mı yazacağım?

Türkiye sıkıntılı günler geçiriyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz son gelişmeleri?

Ümitli bir yönüm var, demokrasi açısından bir basamak çıkıldı diye düşünüyorum. Ama kavga, kargaşa ve kutuplaşmayı çocuğum olsa sevmem! Gezi olaylarının ilk gününden itibaren fikirlerimi Hürriyet gazetesindeki köşemden anlattım zaten. Toplumda bir özgürlük arzusu, saygı duyulma, sesine, taleplerine değer verilmesi, manevi değerlerinin yerle bir edilmemesi, adaletsizlik yaşanıyor tedirginliği, hayat tarzına karışılmaması isteği vardı. Son yıllarda bu artmış, büyük bir kızgınlık ve kırgınlık haline gelmişti. Bu duygu şişti şişti ve bir yerde patladı. İki buçuk milyon insan sokağa çıkmış, kırma, dökme de oldu tabii. Keşke olmasaydı ama iki buçuk milyonu toplayıp düğün bile yapsanız illa ki birkaç kavga çıkar. Bence bunu, toplumun her kesiminin birbiriyle demokrasi ve özgürlük arzusu şemsiyesi altında barışıp, tokalaşması gibi değerlendirmek ve böyle bir fırsata çevirmek lazım, ama siyaset de bunu böyle doğru okur ve anlarsa...

Gezi Parkı eylemlerinin Türkiye’de neleri değiştirdiğine inanıyorsunuz?

Bir kere çözüm sürecinin psikolojisini müthiş hızlandırdı bence. Bana sorarsanız büyük şehirlerdeki eğitimli kesimlerde ‘Kürt-Türk kutuplaşması’ ve probleminin 1-2 hafta içinde aniden demode ve saçma bir başlığa dönüşmesi harikulade. Ben bunu hissettim. Aynı şekilde yine, ister ‘eğitimli modernler’ deyin, ister ‘Gezi ruhu sahibi gençler’ deyin, direnişçileri ne üst başlıkta toplarsanız toplayın, başörtülü kadınlara yapılan birkaç utanç verici tacizi saymazsak, İslam’la, İslami hayat tarzıyla da bir barışma, selamlaşma oldu gibi geliyor. Eşcinsel haklarının şimdiye kadarki en büyük kalabalıkla savunulmasının ardından aslında kendini ezilmiş, horlanmış hisseden her grubu, bu ‘barışıp selamlaşma partisi’ne katabiliriz. Partiyi burada siyasi parti değil, kutlama manasında kullanıyorum! “Bakın, doğru ve bugüne yakışan tavır, ‘öteki’ sandıklarınıza karşı nazik, anlayışlı ve saygılı olmaktır, başka türlüsü artık fena halde çağdışıdır, aman sakın öyle yapmayın, o ne öyle?” gibi bir fikir cereyan oldu! Ve bu rüzgar azımsanamayacak sayıda insanı etkiledi. Ayırımcılık, ırkçılık, önyargılar, ötekileştirmek rezil kepaze oldu! Demokrasi, özgürlük, laiklik, herkese lazım değerler olarak en popüler günlerini yaşadı. Ve birden ‘onlar/biz’ diyen siyasetçilerin sözleri sanki 50 yıl öncesinde kaydedilmiş gibi gelmeye başladı kulağa! Gezi’den bir siyasi hareket çıkar mı, ne zaman çıkar, onu bilmiyorum ama siyaset herkesin hayatına girdi. Ve bence artık sandığa gitmemek bir, başkasının hakkına, tarzına, tercihine saygı duymamak iki, ayıp davranışlar haline geldi.