"Kendi cümlelerimi çalıyorum"

"Kendi cümlelerimi çalıyorum"

Bu kez yazar olarak değil, elinde saksafonu ve caz müzisyeni kimliğiyle duran bir Kürşat Başar var karşımızda.

Caz müziğiyle ilk kez ilgilendiğiniz günlere dönelim. Müziğe meraklı bir çocuk muydunuz, nasıl başladı müzik serüveni?
Evet, müziğe epey meraklı bir çocuktum. Tabii ilk dinlediğim plaklar evde babamın aldıklarıydı. Nat King Cole, Frank Sinatra ve Türk sanat müziği plakları… Ortaokula başladığım yıl piyano derslerine de başladım. Daha sonra rock müzik ilgimi çektiği için davula geçtim.

Gençlik yıllarımızda biraz da çevremizdeki insanların hatta idealize ettiğimiz kişilerin müzik zevklerinden etkilenip onların teşvikiyle gelişir müzik zevkimiz. Sizin de böyle bir ilişkiniz var mı caza ilişkin?
15 yaşlarındayken cazla tanışmam dramatik bir değişiklikti. Bir arkadaşımın babasından kalan plakları bana vermesiyle, 50’li yılların efsane isimlerini ilk kez dinleme şansını buldum ve çok etkilendim. Ailem daha çok klasik caz diyebileceğim müzikleri ve Türk sanat müziğini severdi. Müzik zevkim biraz da rastlantılarla gelişti.


Gazetecilik, yöneticilik, yazarlık, radyo programcılığı, TV programları derken iş hayatınız hep koşuşturmayla geçti. Müzik ne zaman hobi olmaktan çıkıp sizin için kanlı canlı bir amaca dönüştü?
Bütün bu yıllar içinde söylediğiniz gibi pek çok şeyle uğraşırken müzik bir hobi gibi kenarda kaldı. Ya kendi kendime ya da nadiren arkadaşlarla buluşup bir şeyler çaldık. Gazeteciliğe ve TV programlarına ara verince, sanıyorum 2012 yılında, bir topluluk olarak çalmaya başladık. Önce piyanist Tuluğ Tırpan’la, ardından da Burçin Büke’yle…

Teknik olarak kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz? Beraber çalıştığınız müzisyenlerle hangi açılardan birbirinizi besliyorsunuz ya da zorlandığınız noktalar var mı?
Kendi başıma çalışmamın dışında Burçin Büke’yle piyano başında çalışmalarımız var. Bir de tabii orkestrayla birlikte yaptığımız provalar. Orkestra olarak gerçekten de çok iyi bir uyumumuz var. Öncelikle hepsi benim arkadaşım. Hem onlardan bir şeyler öğreniyorum hem de aynı zamanda eğleniyoruz. Çoğu zaman provalar bir planla başlayıp bambaşka bir yere doğru gidiyor. O anda aklımıza gelen şeyleri de çalıp deniyoruz.