Mehmet İsminin Anlamı, Özellikleri ve Detaylı İsim Analizi

Türkçe kökenli Mehmet ismi uzun yıllardır Türkiye'de en sık kullanılan isimler arasında. Peki, Mehmet isminin anlamı ne? Mehmet ne demek? Bu yazımızda Mehmet isminin anlamını, kökenini, isim analizini ve daha fazlasını detaylıca görebilirsiniz. Hazırsanız başlayalım...

Mehmet İsminin Anlamı, Özellikleri ve Detaylı İsim Analizi

MEHMET İSMİ NE DEMEK, NE ANLAMA GELİYOR?

  • İsim: Mehmet
  • Cinsiyet: Erkek
  • Köken: Türkçe

 
MEHMET İSMİNİN ANLAMI

Türkçe kökenli bir isim olan Mehmet, Muhammet ismiyle eş anlamlıdır. Övülmüş anlamına gelmektedir. Türk Dil Kurumu Sözlüğü'nde Mehmet ismi için Muhammet ismine bakılması söylenir. Muhammet isminin 2 anlamı da Türk Dil Kurumu Sözlüğü'nde şu şekilde yer alır:

1. Övülmüş.
2. Hz. Muhammed'in adlarından biri.

TDV'de Mehmetçik'in anlamı da şu şekilde yer alır: Türk askerine sevgi duygusu ile verilen ad

MEHMET İSMİNİN KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ

Mehmet ismi nezaket, cüret ve samimiyeti çağrıştırır. İşbirlikçi, uyumlu, mükemmel bir işbirlikçi, kibar, dengeli, arkadaş canlısı, ince düşünceli ve diplomatiktir. Çok iyi arkadaşlardır. Genelde yalnız kalmayı sevmez.  Herkesle işbirliği yapar ve doğası gereği çok yardımseverdir. Davranışlarında oldukça sabırlı ve kibardır. Zarif davranışları ve çekici bakışlarıyla hayranlık uyandırır. Zeki ve olağanüstü analitik zekaya sahip olurlar. (Ahmet ve Yusuf isimleri de ilginizi çekebilir)

MEHMET İSMİNE SAHİP ÜNLÜLER

Fatih Sultan Mehmet, Mehmet Günsür, Mehmet Ali Alabora, Mehmet Barış Manço, Mehmet Aslantuğ, Mehmet Akif Ersoy, Mehmet Ali Erbil.

Mehmet ismine benzeyen diğer erkek isimleri:

Mete, Ahmet, Mert, Mustafa, Murat, Muhammet, Yiğit, (M ile başlayan erkek bebek isimleri)

KURAN'DA MEHMET İSMİ GEÇİYOR MU?

Mehmet ismi Kur'an'da geçmemektedir. Mehmed, Arapça Muhammed isminin en yaygın Türkçe şeklidir. Hz. Muhammed’in (s.a.v) ismi olduğu için Müslümanlar tarafından erkek çocukları için yaygın olarak kullanılan isimler arasında yer almaktadır.

HARF OLARAK İSİM ANALİZİ

M: Bu harfle başlayan isimler, başarının çok çalışmak ve sabretmekle elde edileceğine inanan kişiler olurlar.

E: İsmin içinde yer alan “E” harfi, kişiye güvenilir, coşkulu, cesur, azimli ve tutkulu bir yapı kazandırır.

H: Bu harf maddi dünya ile manevi dünya arasındaki köprü görevini görür. Bereketin, bolluğun, cömertliğin sembolüdür.

M: Bu harf kişiye duygularını içine atan ve saklayan bir yapı getirir. Bütün harflerin içinde en az dışavurumcu olanı “M” harfidir. Pratik ve somut, katı ve keskindir. Manevi değerlere çok önem verir.

E: “E” harfi numeroljide 5 rakamı ile aynı enerjiye sahiptir. İsminin son hecesinde “E” harfi olan kişiler, yeniliklere açık ve yaşamdaki değişimleri kolaylıkla göğüsleyebilen öncü kişiler olurlar.

T: İsmin sonunda yer alan “T” harfi, kişiye kendisini fazla eleştiren ve başkaları tarafından kolayca manipüle edilebilen bir yapı kazandırır.

İSİM NUMEROLOJİSİ

Mehmet İsminin Numerolojisi: 1

ŞANS ORANLARI

Kader ★★★★★

Aşk ★★★★

Sağlık ★★★

Para ★★

Aile ★★★★★

Arkadaşlık ★★

İDEAL MESLEKLERİ

Emlakçılık, Danışmanlık, Yatırımcılık, Ormancılık veya benzerleri.

İSİM NUMEROLOJİSİNE GÖRE GENEL ÖZELLİKLERİ

1 sayısının enerjisi, kişiye liderlik özelliği katar. Yaptığı her işte başarılı olmayı ve ön plana çıkmayı arzulayan 1 enerjisi, yaptığı her işi adanmış bir ruhla ve en iyi şekilde yapmak isteyen kişilerden oluşur. Aynı zamanda 1 enerjisi kişiye özgünlük katar, böylelikle bulundukları yerde parlak ve yenilikçi fikirleriyle ön plana çıkan kişileri oluştururlar. 1 sayısının enerjisi, özgüven ve kararlılık getirir. Bu enerjiye sahip isimler, öz değer duyguları yüksek kişiler olurlar.

İSİM NUMEROLOJİSİNE GÖRE AŞK HAYATLARI

Aşkta 1 sayısı, şehvetli ve çekici partnerleri beraberinde getirir. İlişkilerde ciddi ve kararlı kişiler olurlar. Aşkta 1 sayısı kendilerine benzeyen partnerler isteyen, bilgili ve olgun karakterleri bir araya getirir. 1 enerjisine sahip kişilerin partnerlerinden bekledikleri, hayatlarına denge ve huzuru getirmeleridir. Doğru kişiyi bulduklarında, hayatlarını değiştirir ve aile olmaya hazır olurlar

HARF VE NUMEROLOJİ ÖNGÖRÜLERİ

Bir ismin başlangıç harfi, numerolojiye göre, birinin yaşam deneyimleri, inişler ve çıkışlar ile nasıl başa çıktığının ana ipucu olan mihenk taşıdır. İsmi “M” ile başlayan kişiler, önemli kararlar almaya alışkın, finansal sorunları hızlıca çözebilme yeteneğine sahip kişilerdir. İsmi “T” ile biten kişiler, duygu durumlarını yönetmekte zorluk çeken kişiler olabilirler. Karmaşık duygularını anlamak ve duygusallıklarını bastırmak onlar için hayli zordur.

MEHMET İSMİNİN SEMBOLLERİ

İsmin Rengi:

Kırmızı

Kırmızı renkle ilişkili olan Mehmet ismindeki insanlar, cinselliğini ve duygularını rahatça ifade eden, enerji dolu bir yapıya sahip kişiliklerdir. Kırmızı renk, unutulmuş tutkulara yön gösterir ve kişisel motivasyonu artırır.

Şanslı Numaraları:

Bu isme sahip kişiler için uğurlu sayılar 6, 8, 20, 26 ve 39'dur.

Şanslı Günü:

Salı

Mars gezegeninin şanslı günü olan Salı, kişisel potansiyelin ve azmin sembolüdür. Hayattaki beklentilerimizi netleştirmek ve doğru karar verebilmek için en uygun günlerden biridir. Sanatsal ve sportif faaliyet ve yeteneklerle uğraşmak için ideal gündür.

Şanslı Ayı:

Ocak

Ocak ayı maddenin esaretinden kurtulmayı sembolize eder. Bu ay, yeni yıl kararlarımızı hayata geçirmemiz için en ideal başlangıç zamanını içerir. Ocak ayının enerjisi, entelektüel yetenekler ve değişim enerjisini de beraberinde getirir.

Etiketler: #İsim Analizi