Tarihte bu ay: Ağustos

Ağustosun önemli olaylarını merak ediyorsanız parmağınızı kaldırın, turumuz başlıyor. Moda dünyasına adlarını altın harflerle yazdıran Yves SaInt Laurent ve GabrIlle ‘Coco’ Chanel doğdu. Sonraları sinemanın dahi yönetmenleri arasına katılacak olan Alfred HItchcock, dünyaya gözlerini açtı. Woodstock Festivali müzik dünyasını kasıp kavurdu.


1 AĞUSTOS  1936

Yves Saint Laurent, Cezayir’in Oran şehrinde doğdu. 71 yaşında ölümüne kadar hem couture giyimin en büyük isimlerinden biriydi hem de aynı zamanda rahat ve şık görünebilen kadını tanımladı.

3 AĞUSTOS 1955İrlandalı oyun yazarı Samuel Beckett’in Godot’yu Beklerken adlı eseri ilk kez Londra’da sahnelendi. 20. yüzyıl deneysel edebiyatının önde gelen yazarlarından Beckett, ‘Absürt Tiyatro’ akımının en önemli yazarlarından sayılıyor.

4 AĞUSTOS 1944 
Yahudi soykırımının en bilinen mağdurlarından Anne Frank, Naziler tarafından yakalandı. 1945’te toplama kampında ölen Frank’ın günlüğü daha sonra Anne Frank’in Hatıra Defteri adıyla yayımlandı ve bir klasik haline geldi.

5 AĞUSTOS 1906
Malta Şahini, Afrika Kraliçesi ve Prizziler’in Onuru dahil pek çok önemli filme imza atan Amerikalı yönetmen John Huston doğdu. 1961 tarihli filmi The Misfits (Uygunsuzlar); Marilyn Monroe ve Clark Gable’ın son filmleri olarak tarihe geçti.

6 AĞUSTOS 1928
“Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” sözüyle anılan Pop Art akımının en önemli temsilcilerinden Amerikalı ressam Andy Warhol doğdu.

12 AĞUSTOS 1992
İngiliz model ve oyuncu Cara Delevingne doğdu.

13 AĞUSTOS 1889
Gerilim sinemasının büyük ustası Alfred Hitchcock doğdu ve Psycho (Sapık), North by Northwest (Kuzey-Kuzeybatı), Vertigo (Yükseklik Korkusu), Rear Window (Arka Pencere) ve The Birds (Kuşlar) gibi klasikleşmiş filmlere imza attı.

15 AĞUSTOS 1969
60’lı yılların karşı kültürlerinin bir araya geldiği Woodstock Müzik ve Sanat Festivali, ‘barış ve müzik’ sloganıyla, New York yakınlarında 400 bin kişinin katılımıyla başladı. Üç gün süren festival bugün popüler kültürün en önemli müzik etkinliklerinden biri.

19 AĞUSTOS 1883
Fransız moda tasarımcısı Gabrielle ‘Coco’ Chanel doğdu. Time: ‘Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi’ listesinde ismi geçen tek moda tasarımcısı olan Chanel, ünlü ‘küçük siyah elbisesi’nin yanı sıra zincir askılı kapitone çantaları, yakasız tüvit ceketleri ve denizcilerden ilham aldığı krem ve mavi çizgili tasarımları moda dünyasına kazandırdı.

29 AĞUSTOS 1958
‘Popun kralı’ olarak nitelendirilen Michael Jackson doğdu. 1982 tarihli Thriller, 55 milyonu geçen satışıyla dünyada en çok satan albüm oldu.