Umut gençlerde

Umut gençlerde

Yeni nesilden umutsuz muyuz? Asla! Bu ülkenin çok aydın, çok akıllı, çok ileri görüşlü, çok çalışkan, azimli ve başarılı gençleri var. Bir kısmı yurt dışında yaşasa da, ödülleri ile bizi gururlandırmayı başarıyorlar. 2016’da dünya çapında, spordan sanata pek çok alanda birincilik alan isimlerin hikayelerine ortak olduk.

KARSU DÖNMEZ

Edison Caz Ödülü Sahibi

“BAŞARI İÇİN DAĞLARA DEĞİL, YILDIZLARA ÇIKMAYA ÇALIŞ”HOLLANDA’DA YAŞAYAN VE MÜZİK KARİYERİNE BABASININ RESTORANINDA PİYANO ÇALARAK BAŞLAYAN KARSU DÖNMEZ, BİR SÜRE SONRA MÜZİĞİNİ RESTORANA SIĞDIRAMAMIŞ VE DÜNYAYI DOLAŞMAYA BAŞLAMIŞ. SON OLARAK HOLLANDA’DA EDISON CAZ ÖDÜLÜ’NÜ ALAN 26 YAŞINDAKİ KARSU, ŞU ANDA 2017’DE YAPACAĞI DÜNYA TURUNA HAZIRLANIYOR.

Müzikle tanışma hikayenizden bahseder misiniz?

Piyanoyu seçmem bir gün televizyonda uzun saçlı, Einstein’a benzeyen, piyano çalan bir adamı görmemle oldu. Ondan çok etkilenip ‘ben de böyle piyano çalmak istiyorum!’ dedim ve piyano diye tutturdum. Sonra da hiç bırakmadım zaten.


Bu süreçte motivasyonunuzu kıran şeyler oldu mu?

Hayır, hiç. Konservatuvara giremediğimde bile annem ve babam “Hobini mesleğin olarak yaparsan en mutlu insan sen olursun, fakat en iyisi olmaya çalışman gerekiyor” demişlerdi. Ben de hep bunu yapmaya çalıştım. Şimdi hobim mesleğim oldu ve kendimi çok şanslı hissediyorum.


Şarkılarınızın sözlerini kendiniz yazmaya ne zaman ve nasıl başladınız?

15-16 yaşında ilk bestelerimi piyano arkasında yapmaya başlamıştım. Gördüğüm herhangi bir şeyden ilham alabiliyorum. Bir anda aklıma bir şey geliyor ve onu o an kağıt, peçete ne bulursam oraya not alıyorum. Sonra da eve gidip beste yapıyorum.


İlk konserinize gidelim, nasıl hissetmiştiniz?

İlk kez ekibimle konser verdiğimde 18 yaşındaydım. Fakat ilk gerçek büyük konserimi 2010 yılında Hollanda’da Muziekgebouw aan ‘t IJ’de verdim, 19 yaşındaydım. Bu konseri verdikten sonra artık taleplerin tükeneceğini ve normal hayatıma döneceğimi düşünüyordum. Ama biletler konserden beş hafta önce tükenmişti ve çok başarılı bir konser oldu. Canlı kayda aldık bu konseri ve ‘Live aan ’t IJ’ ismiyle albüm olarak piyasaya çıkardık.


Edison Caz Ödülü’nü kazanarak hepimizi gururlandırdınız. Nasıldı tören, neler hissettiniz?

Nisan ayında albüm dağıtım şirketim tarafından ‘Edison’a aday gösterildin’ diye haber geldi. Tabii ki çok şaşırdım ve çok sevindim. Edison Ödülü, Grammy Ödülleri’nden sonra dünyanın en eski müzik ödülü. Hayatı boyu müzikle uğraşmış birçok caz sanatçısı var; aday olmuşlar, fakat kazanamamışlar. Bu ödülü kazanmak için dinleyicilerin bana oy vermesi gerekiyordu. Kazanmayı beklemiyordum çünkü bir başka sanatçının çevresi çok geniş olduğu için o kazanır diye tahmin ediyordum. O gece pop, klasik, caz gibi birden fazla dalda ödül verildi. Her aday Metropole Orkestrası ile bir şarkı söyledi törende. Ben de ‘Domates Biber Patlıcan’ı orkestra ile söylemeye karar vermiştim. O gece en son bizim ödülün sonucu açıklandı ve benim ismim söylendi. Konservatuvara alınmadan bu ödülü kazanmam benim için çok daha anlamlı oldu ve beni çok duygulandırdı. Artık gerçekten Hollanda’nın caz dünyasına girdiğimin kanıtı oldu benim için.


Motivasyonunuzu parlatan, sizi harekete geçiren ‘o’ cümle ne?

‘Çalış’. Başarı için dağlara değil yıldızlara çıkmaya çalış. Çünkü oradan düştüğün zaman dağın başında bulursun kendini. Hiçbir şey kendiliğinden olmuyor. O yüzden; ‘çalış, çalış, çalış’.

 

Kısa Kısa

Zamanın size öğrettiği en önemli şey ne?

Çalışmadan hiçbir şey olmuyor. Doğuştan gelen bir yeteneğin olsa bile yetmez; bunu çalışarak yontmalısın, ortaya çıkarmalısın. Başarı bu şekilde geliyor.

Şu an sizi hangi ‘an’a ışınlayalım?

Uçaktayım ve uzak bir ülkeye tatile gidiyorum ve her şey bir sürpriz…


Çocukluğunuzdayız. Aklınıza gelen en mutlu an?

Eve ilk piyanomun girişi. Yedi yaşındaydım ve kocaman bir beyaz piyano alınmıştı benim için.


Kurduğunuz hayallere yakın mısınız?

Bir müzisyen olarak hayal ettiğim çok şey var. Ama en çok istediğim şey dünyada barış olması.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.