Nemi Seven Bitkiler Banyo Dekorasyonunun Yeni Yıldızları

Evi, oturma alanını ve yatak odasını ya da mutfağı sürekli elden geçirmek, hep yepyeni detaylarla süslemek istiyoruz ama banyo aklımıza o kadar sık gelmiyor. Aslında evin tamamına huzuru yaymak istiyorsak, özellikle duşu bile bir spa deneyimine dönüştürecek bitkilere her zaman yer açabilmeliyiz.

Nemi Seven Bitkiler Banyo Dekorasyonunun Yeni Yıldızları

POTHOS SARMAŞIĞI

Nemi Seven Bitkiler Banyo Dekorasyonunun Yeni Yıldızları - Resim : 1

Hava kurusuysa rengini kaybedip kahverengiye dönen bu sarmaşık banyonuzda kendine bir duvarı yuva edinebilir. Tek yapmanız gereken ona kapınızı açmak, çünkü güçlü ya da düşük gün ışığı fark etmeden hayata tutunma becerisine sahip.

DUA ÇİÇEĞİ

Nemi Seven Bitkiler Banyo Dekorasyonunun Yeni Yıldızları - Resim : 2

Orta dereceli ışıkta ve nemli ortamda mutlu mutlu yaşayacak bir bitki arıyorsanız, dua çiçeği tam aradığınız bitki olabilir. O banyonuza yeni bir hayat verirken banyonuz da ona istediği ortamı sunacak.

PAŞA KILICI

Nemi Seven Bitkiler Banyo Dekorasyonunun Yeni Yıldızları - Resim : 3

Daha önce hiç bitki bakmamış olsanız da paşa kılıcında hataya düşmeniz imkansız çünkü bakımı çok kolay ve iyi bakıma cevap vermesi de oldukça hızlı. Her ışık ve nem ortamına uyum sağlayabilen bir bitki olduğu için düşünmeden evinize yerleştirebilirsiniz.

ALOCASİA

Nemi Seven Bitkiler Banyo Dekorasyonunun Yeni Yıldızları - Resim : 4

Tropikal ve subtropikal Asya’ya özgü olan bu bitkiyi başka yerlerde de yetiştirmek oldukça kolay. Dolaylı ışık alan ve yüksek nem oranına sahip bu bitki ve çeşitli taş süslemelerle banyonuzda şık bir ortam yaratabilirsiniz.

HAVA BİTKİSİ

Nemi Seven Bitkiler Banyo Dekorasyonunun Yeni Yıldızları - Resim : 5

Hava bitkisinin suya ihtiyaç duyması biraz ironik değil mi? Banyo pencerenize asabileceğiniz bir saksıyla dolaylı parlak ışığa maruz bırakın ve sık sık nemlendirin, ıslatın ve kendi halinde güzellik yaymasına izin verin.

BOSTON EĞRELTİOTU

Nemi Seven Bitkiler Banyo Dekorasyonunun Yeni Yıldızları - Resim : 6

Kılıç eğreltiotu olarak da bilinen bu bitkiler yaprak dökmedikleri için her zaman banyonuzu aynı güzelliğiyle doldurmaya devam edebilir. Haftada bir kez yapraklarını yıkayıp küçük bir leğende hazırladığınız havuzda 20 – 20 dakika bekleterek bakımını yapabilirsiniz.

SARMAŞIK

Nemi Seven Bitkiler Banyo Dekorasyonunun Yeni Yıldızları - Resim : 7

Hızlı büyüyen bir bitki arıyorsanız, gözlerinizi sarmaşığa çevirmelisiniz. Banyoda kullanmak için mükemmeller çünkü hem nemi severler hem de havayı temizlerler. Duş perdesinin çubuğundan banyo duvarına kadar dilediğiniz alana sarmaşığınızı büyümesi için asabilirsiniz.

KURDELE ÇİÇEKLERİ

Nemi Seven Bitkiler Banyo Dekorasyonunun Yeni Yıldızları - Resim : 8

Bakımı oldukça kolay olan kurdele çiçekleri aslında güneş ışığı sever ve soğuk ortamları tercih eder, yine de amatör çiçekseverler için en iyi başlangıç bitkilerinden biridir. Kolayca budayabilirsiniz ve bu dayanıklı bitki diğerlerine göre daha dayanıklı olduğu için daha sık tercih edilir.

YELKEN ÇİÇEĞİ

Nemi Seven Bitkiler Banyo Dekorasyonunun Yeni Yıldızları - Resim : 9

Banyolara sınıf atlatacak kadar zarif bir görüntüye sahip olan yelken çiçeği, girdiği her ortama yakışacak güzellikte! Tropik yağmur ortamlarına özgü olduğu için banyo bu bitkiler için en doğru yer. Üstelik düşük ışıkta tutulmayı tercih eder.

ALOE VERA 

Nemi Seven Bitkiler Banyo Dekorasyonunun Yeni Yıldızları - Resim : 10

Sağlık ve cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için yıllardır kullanılan aloe vera, egzotik görüntüsüyle evlerde de sık sık tercih ediliyor. Çok fazla suya ihtiyaç duymadığı için banyoda da rahatça büyüyebilir. Eğer yapraklarını kullanmak isterseniz küçük parçalar almanız gerektiğini unutmayın.