Sütlü irmik tatlısı nasıl yapılır? Adım adım sütlü irmik tatlısı tarifi

İrmik tatlısı genelde az malzeme ile yapılan ve herkes tarafından sevilen bir tatlı türü. Evde pratik yapılan tatlı tarifleri arıyorsanız sütlü irmik tatlısı tarifi tam size göre olacaktır. Lezzet editörü Başak Öngel Elele okurları için adım adım sütlü irmik tatlısı tarifini anlattı...

KAÇ KİŞİLİK

9 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

5 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

15 dakika

KALORİ

160

Sütlü irmik tatlısı, her kuşağın, her mevsimin tatlısı.  Dilerseniz meyvelerle, çikolata sosuyla sunun, dilerseniz üzerine ya da arasına ceviz ya da fındık koyun. Evde rahatlıkla yapabileceğiniz sütlü irmik tatlısı tarifi konuklarınız tarafından da çok beğenilecek bir tarif. Lezzet editörü Başak Öngel Elele okurları için adım adım sütlü irmik tatlısı tarifini anlattı. ( Bu tarifin ardından elmalı, çikolatalı ve şeftalili irmik tatlısı tarifine göz atabilirsiniz.)

 

Sütlü İrmik Tatlısı için Malzemeler

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı irmik
  • 5 gr vanilya

İRMİK HAKKINDA

İrmik durum buğdayının öğütülüp elenmesiyle elde edilen bir besin maddesidir. İrmik yapımında genellikle sert buğday kullanılır. İrmik besin değeri yüksek olan bir yiyecektir. % 73 oranında karbonhidrat içerir. 100 gram irmik içinde yaklaşık 360 kcal enerji vardır. İrmik makarnanın ana maddesidir. Ayrıca Türkiye, Yunanistan, İran, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerde yapılan İrmik helvası ve Arabistan'da yapılan Sütlü İrmik Tatlısı tatlı olarak tüketilir.

Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi adım adım yapılışı

1 Bütün malzemeler tencereye alınarak çırpılır.
2 Ocağın altı açılır ve kıvam alana kadar pişirilir.
3 Sıcağa dayanıklı bir kaba muhallebi dökülerek soğutulur.
4 Dilimlenerek servis edilir.

PÜF NOKTASI

Sade, tarçınla ya da çikolata sosu ile birlikte tüketebilirsiniz.