Yılbaşında yapılacak yemekler: Örnek menü ve öneriler

Yılbaşı sofrası için ne yapmalı? Bu makalede yılbaşı sofrası için örnek bir menü önerisini ve kurabiyelerden, tatlılara yılbaşı için yapılabilecek farklı lezzetleri paylaşıyoruz. Hazırsanız başlayalım...

Yılbaşında yapılacak yemekler: Örnek menü ve öneriler

2022 bitiyor, 2023 yılı geliyor. Yeni yıl ruhunu yaşatacak sofralar için de planlar şimdiden başladı. Peki, yılbaşında yapılacak yemekler neler olabilir? Aşağıda yılbaşı sofrası için 4 tarifli örnek bir menüyü ve ayrıca yılbaşı masasına renk atacak birbirinden renkli tarifleri paylaşıyoruz.

Yılbaşı sofrası için örnek bir menü önerisi Altınbaş Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Öğretim Görevlisi Gökhan Taşpınar'dan geliyor. Gökhan Taşpınar'ın menüsünde yer alan 4 ürün şöyle... Tariflerin isimlerine tıklayarak yapılış aşamalarını görebilirsiniz.

YILBAŞI SOFRASI İÇİN 4 TARİFLİ ÖRNEK MENÜ

1-Portakallı ve Havuçlu Çorba

Gökhan Taşpınar, “Reçetelerimiz, her evde normal şartlarda bulunabilecek, semt pazarlarından temin edilebilecek malzemelerden oluşuyor. Portakallı ve havuçlu bir çorba ile tatlı bir başlangıç yapıyoruz.

Yılbaşında yapılacak yemekler: Örnek menü ve öneriler - Resim : 1

2-Balkabaklı Humus

Yılbaşı’nın olmazsa olmaz lezzetlerinden balkabağını, bu sefer humus ile zenginleştirip nefis bir meze hazırlıyoruz.

Yılbaşında yapılacak yemekler: Örnek menü ve öneriler - Resim : 2

3-Kuzu Pirzola

Menüde ana yemek olarak pişme süreci daha kısa ve zahmetsiz olan pirzola var. Pişirme tavsiyesi olarak hazırlanacak özel bir sos ile üzeri streçli halde 2 saat marine edilmesi öneriliyor.

Yılbaşında yapılacak yemekler: Örnek menü ve öneriler - Resim : 3

4-Kestaneli Pilav

Taşpınar, "Kestaneli pilav ile menümüzü destekliyoruz.”

Yılbaşında yapılacak yemekler: Örnek menü ve öneriler - Resim : 4

YILBAŞI İÇİN KURABİYE VE TATLI ÖNERİLERİ

12 tatlı dilim tarifi

Tatlısız bir yılbaşı sofrası düşünülemez. Bu yüzden hem göz zevkinizi tatmin edecek hem de damak zevkinize hitap edecek bu tatlıyı mutlaka denemelisiniz. Tarife ulaşmak için tıklayın...

Kurabiye köyü

Yılbaşı akşamı sofranıza hem görüntüsü hem de lezzetiyle çok yakışacak, çok renkli bir tarife ne dersiniz? Zeynep Dinç'ten harika bir yılbaşı kurabiye evi tarifi için tıklayın...

Zencefilli tarçınlı kurabiye

Gingerbread kurabiyeleri yani zencefilli tarçınlı kurabiye Yılbaşı geldiğinde sofralarda yerini alır, evlere sıcacık bir hava katar. Gingerbread kurabiyesi için gerekli malzemeler ve tarifin yapım aşamaları için tıklayın.

Kurabiye kutusu

Hem renkli hem lezzetli yılbaşı kurabiyeleri ile karşınızdayız. Peki, yılbaşı için kurabiye kutusu nasıl yapılır? İşte Zeynep Dinç’in yeni yılda şahane kurabiyeler tarifi için tıklayın.

Yıldızların altında keki

Yılbaşı için hem görünüşüyle iç ısıtan, yeni yıl ruhunu yansıtan hem de lezzetli bir kek yapmaya ne dersiniz... Zeynep Dinç’in harika yılbaşı keki tarifi için tıklayınız.

Mutlu çocuk çelengi

Hem görüntüsü hem lezzetiyle yılbaşınıza renk atacak bir tarifle karşınızdaydız: Zeynep Dinç’in 2023’ü sevdiklerinizle birlikte karşılamak için nefis kurabiye çelengi tarifi için tıklayın.

Kaju sütü

Kaju sütü son dönemde popüler olan; bitkisel süt sayılan bir içecektir. Peki, kaju sütü tarif nasıl yapılır? İşte Zeynep Dinç’ten 2023’ü sıcacık karşılayacağınız kaju sütü tarifi için tıklayınız.

Karamelli elma şekeri

Renkli bir yılbaşı için renkli bir tarife daha ne dersiniz? Zeynep Dinç’ten harika bir yılbaşı şekeri... Tarifi için tıklayınız...

Diyet yılbaşı topları

Yılbaşı için sağlıklı tatlı arayışındaysanız üç malzeme ile kakaolu hurma topları tarifimiz tam size göre. Uzm. Dyt. Perihan Kılıç'ın tarifi için tıklayınız...