rüyada dişlerin dökülmesi ne anlama geliyor?

Rüyasında dişlerinin döküldüğünü gören herkes bunun stresli ve hatta rahatsız edici bir deneyim olduğunu söyler. Aceleyle uyanabilir ve dişlerinizin hala yerinde olup olmadığına bakabilirsiniz. Peki, rüyada dişlerin dökülmesi ne anlama geliyor? sorusu dönem dönem internette arananlar arasında. Bu sorunun yanıtlarına uzman psikologlar eşliğinde bakalım... (Bu makalenin ardından farklı rüya tabirleri için ilgili sayfaya bakabilirsiniz.  Rüyada yılan görmek ne anlama geliyor başlıklı makale de ilginizi çekebilir) 

RÜYADA DİŞLERİN DÖKÜLDÜĞÜNÜ GÖRMEK NE ANLAMA GELİYOR?

Psych Central'e göre rüyada diş dökülmesi, dişlerin düşmesi sık görülebilen rüyalar arasında ve bazı psikolojik yorumları var. Ve rüyada diş dökülmesi görmenin anlamı için şu yorumlar yapılıyor:

  • Harvard Üniversitesi'nde psikoloji yardımcı doçenti olan rüya araştırmacısı Deirdre Leigh Barrett, "Rüyalar, daha duygusal ve imgelerle zengin ve daha az sözel, doğrusal ve mantıksal olan çok farklı bir biyokimyasal durumda düşünen zihinlerimizdir" diyor .
  • Bu görüşe göre rüyalarınız o günkü deneyimlerinize ve duygusal durumunuza bağlı olabilir. Diş dökülmesiyle ilgili bazı rüya yorumları şöyle:


Anksiyete veya stres
Rüya psikologları, rüyayı gören kişinin hissettiklerini söylediklerine odaklansa da, Barrett dişlerin düşmesi rüyalarının genellikle -ama her zaman değil - endişe rüyaları olduğunu söylüyor. Bu görüşe göre bu rüyanın yaşayabileceğiniz endişe veya psikolojik sıkıntı ile bağlantılı olabileceğini gösteren bazı bilimsel kanıtlar var. Kaygınızın kökenini belirlemeye çalışmak, bu rüyayı anlamanıza yardımcı olabilir.

İletişim
Psikiyatrist Nereida Gonzalez-Berrios, dişlerin düşmesiyle ilgili rüyaların iletişim tarzınızla ilgili olabileceğine inanıyor. Başkalarına yanlış şeyler söyleme korkusunu temsil edebilirler. “Belki de uyanık hayatında birine kötü söz söyledin ve korku bilinçaltında kendini gösteriyor ” diye açıklıyor.

Sağlık
Evlilik ve aile terapisti olan Megan Harrison , dişlerin düşmesi rüyalarının sevdiklerinizin sağlığı hakkında uyarılar olabileceğini söylüyor: "Bir aile üyesini veya arkadaşının ihtiyaçlarını ihmal etmiş olabilirsiniz” diyor. Psikolojik açıdan, bu bir önsezi rüyası değil. Bunun yerine, sevilen birinin sağlık durumu veya yakın zamanda ölümüyle ilgili endişe, suçluluk veya kederi yansıtabilir.

Kontrol kaybı
Harrison, diş kaybetmeyi hayal etmenin, tutunmaya çalıştığınız bir şey üzerindeki kontrol kaybını da temsil edebileceğini söylüyor. “Dişleriniz gurur ve gücün sembolü” diyor. "Rüya, hayatınızdaki yetersizlik veya kırılganlık duygularını temsil edebilir."

Gonzalez-Berrios, başarısızlık, mutsuzluk, huzursuzluk veya belirsizlik duygularına neden olan büyük yaşam değişikliklerinin veya kişisel ve mesleki zorlukların dişlerin dökülmesiyle ilgili rüyalarda kendini gösterebileceğine inanıyor. Örneğin, yakın zamanda ayrılık, iş kaybı veya sevilen birinin ölümü: Hayatınız veya belirli olaylar üzerindeki kontrolünüzü ve gücünüzü kaybetmiş gibi hissedebilirsiniz.

Kötü ağız sağlığı
Gonzalez-Berrios, kötü ağız sağlığı ve diş tahrişi ile uyanık yaşamınızla ilgili bilinçsiz korkuların, dişlerin düşmesi olarak rüyalarınızda da ortaya çıkabileceğini öne sürüyor. Diş sağlığı yorumu araştırmalarla desteklenmektedir. 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, dişlerin döküldüğü rüyalar, psikolojik sıkıntıdan ziyade diş hijyeni ile daha yakından bağlantılıdır ve ilginç bir şekilde, çalışmada her iki faktör de düşük uyku kalitesine atfedilmiştir.

Kişisel imaj
Gonzalez-Berrios'a göre, düşen dişler aynı zamanda olumsuz benlik imajını yansıtabilir ve tükenmiş enerjiyi ve azalan refahı temsil edebilir. Harrison, rüyanın bilinçsiz bir prestij ve saygı kaybetme korkusunu temsil edebileceğini söylüyor. Birinin sizi eleştirdiğine dair bilinçsiz bir korkuyu da yansıtabilir. Buna ek olarak, Harrison, bir rüyada tüm dişlerinizin yok olmasının, başkalarına karşı aldatıcı olduğunuz anlamına gelebileceğini öne sürüyor.

DİŞ DÖKÜLMESİYLE İLGİLİ EN ESKİ YORUMLAR

Makaleye göre diş dökülmesiyle ilgili eski yazılı yorumlar ikinci yüzyıla uzanıyor. Genellikle birçok insan dişlerin düşmesiyle ilgili bir rüyanın kötü bir alamet anlamına geldiğinden endişe duymuş. Bazı yorumlarda rüyalarda diş dökülmesi görmenin ailede yaklaşan ölümün habercisi olduğu iddia edilmiş. Aksine yorumlar da yapılmış. Yani ne kadar rahatsız edici olsa da diş dökülmesinin aslında kişinin hayatına harika bir şeyin girmek üzere olduğunu gösteren iyi bir alamet olduğunu savunanlar da olmuş.

Makaleye göre Freud, diş dökülmesinin altında cinsel çağrışımlar olduğunu, Carl Jung ise diş rüyalarının kadınlarda doğumu temsil ettiğini savunmuş.

DİŞ DÖKÜLMESİ RÜYASI TEKRAR EDİYORSA...

Bazı uzmanlar, dişlerinizin dökülmesiyle ilgili yinelenen bir rüyanın sizi endişelendiren bir şey olduğuna işaret edebileceğine inanabilir. Yine de bu teoriyi destekleyecek çok az kanıt var.

Barrett, rüya sizi üzüyorsa onu anlamaya çalışmanın faydalı olabileceğini söylüyor. "Kendinize dişlerinizi kaybetmenin sizin için genel olarak ne anlama geldiğini ve belirli bir günde hangi belirli olayların rüyanın gerçekleşmesine yol açmış olabileceğini sorun"
Barrett, "Böyle bir rüyanın tekrarı sizi üzüyorsa, endişeli bir rüyadan kaçınmanın en iyi yolu onun yerine ne hakkında rüya görmek istediğinizi düşünmektir" diyor.

rüya tabiri arayın

a'dan z'ye rüya tabirleri