Arya İsminin Anlamı, Özellikleri ve Detaylı İsim Analizi

'Arya' ismi özellikle son dönemde Türkiye'de duyulan isimler arasında. Peki, Arya isminin anlamı ne? Arya ne demek? Bu yazımızda Arya isminin anlamını, kökenini, isim analizini ve dahasını detaylıca görebilirsiniz. Hazırsanız başlayalım...

Arya İsminin Anlamı, Özellikleri ve Detaylı İsim Analizi

ARYA İSMİ NE DEMEK, NE ANLAMA GELİYOR?

  • İsim: Arya
  • Cinsiyet: Kadın
  • Köken: İtalyanca
  • TDK'ya göre anlamı:  Arya ismi TDK'nın isim sözlüğünde yer almamakta, güncel Türkçe sözlükte bulunmaktadır: Operalarda solistlerden birinin orkestra eşliğinde söylediği, genellikle kendi içinde bütünlüğü olan parça.

 

ARYA İSMİNİN ANLAMI

Operalarda solistlerden birinin orkestra eşliğinde söylediği, genellikle kendi içinde bütünlüğü olan parçalara verilen bir isimdir. Aria, İtalyancada "şarkı" veya "melodi" anlamına gelir. Kelimenin tam anlamıyla çevirisi "hava"dır ve genellikle daha büyük bir müzik parçasında ve bir operada bulunan ayrıntılı bir vokal soloya atıfta bulunan bir müzik terimidir. Aria, Yunanca "aslan" anlamına gelir. Farsçada Aria, "asil" anlamına gelen cinsiyetten bağımsız yani hem kadınlarda hem de erkeklerde kullanılan bir isimdir.

ARYA İSMİNİN KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ

Arya ismi nezaket, cesaret ve azmi simgeler. Bu isme sahip kişiler hayati kararlar alırken genellikle kalplerinin ve vicdanlarının sesini dinlerler. Yaşamları boyunca karşılarına çıkan sorunlarla başa etmek için azimle mücadele etmekten kaçınmazlar. Onlar için ahlaki değerler ve prensipler çok önemlidir. Hata yapmak ya da hata yapılmasını önlemek için çevresindekilerle mücadele etmekten kaçınmazlar. Bu isim, açıklığa ve dürüstlüğe hayran olan insanlarla çevrili olma eğilimindedir, ayrıca, kederli ve verimsiz insanlardan uzak durması gerekir.

ARYA İSMİNİN POPÜLARİTESİ

Dünyanın en çok izlenen 12. dizisi olan Game of Thrones’un en sevilen dizi karakterinin ismi olarak kullanılması tüm dünyada bu ismin yaygınlığının 2011 yılından beri artmasını sağlamıştır. Türkiye'de de özellikle son yıllarda ilgili gören kız bebek isimleri arasında yer alır.

ARYA İSMİNE SAHİP ÜNLÜLER

Günümüzde ünlü isimler de kızları için Arya ismini tercih etti. Müzisyen Ozan Doğulu kızlarından birine Arya ismini verdi. Yakın zamanda Oyuncu Aslı Tandoğan da kızına Arya ismini verdi. Şarkıcı Berkay da kızına Arya ismini verenler arasında yer alıyor.

Arya ismine benzeyen diğer kadın isimleri:

Alya, Asya, Afra, Aysima, Azra, Elya, İlya, Lina, Karya, Kayra, Maya, Mina, Dila, Nisa, Maya, Derya, Fulya, Hülya, Kübra,  Leyla, Melisa, Rüya, Sena... (Daha fazla benzer isim için tıklayın: A harfi ile başlayan kız bebek isimleri)

KURAN'DA ARYA İSMİ GEÇİYOR MU?

Arya ismi Kuran’da geçmese de Müslümanlar tarafından da kullanılmaktadır. Aria bir Müslüman erkek ismidir ve Farsça kökenlidir. Aria, "saf", "asil" anlamına gelen Sanskritçe ve eski Farsçada Arya isminin yazılışı farklıdır. Ancak aynı anlam ve telaffuza sahiptir.

HARF OLARAK İSİM ANALİZİ

A: Baş harfi 'A' olan isimlerde, başkalarına liderlik etme arzusu vardır, ancak bu insanlar başkalarının fikirlerini çok ciddiye alırlar.

R: Bu isimde R harfinin karması, kişinin hayatı boyunca eşsiz yolculuklarla karşılaşma fırsatına sahip olacağını gösterir.

Y: Empati gücünün yüksek olduğunu ve empatinin etkisi altında fazla kalındığını gösterir. Bu isimde y harfinin enerjisi olaylar ve durumlar karşısında rasyonel olmaktan çok duygusal bir duruş sergileme eğiliminde olunduğunu gösterir.

A: A'nın enerjisi, 1 sayısı, bir güven, cesaret ve liderlik nitelikleri ile ilişkilidir. İsmin ilk ve son harfinin A olması ise bu niteliklerin isim üzerinde daha fazla baskın olacağını gösterir.

İSİM NUMEROLOJİSİ

Arya İsminin Numerolojisi: 9

ŞANS ORANLARI

Kader ★★★★★

Aşk ★★★

Sağlık ★★

Para ★★★

Aile ★★★★

Dostluk ★★★★

İDEAL MESLEKLERİ

Arkeoloji, reklamcılık, eğlence veya benzeri.

İSİM NUMEROLOJİSİNE GÖRE GENEL ÖZELLİKLERİ

9'un içerdiği güç, kişiyi herkese karşı dikkatli olmaya ve muazzam bir karakter gücünü sahip olmaya çabalamayı ifade eder. Hayattaki çoğu şeye olumlu bir yaklaşım sergileyen 9 sayısı çok kararlıdır ve kolay kolay teslim olması pek olası değildir. 9 rakamına sahip olanların ana hedefi, başkalarına kendileri olmalarını ve inançlarının arkasında durmalarını öğretmektir.

İSİM NUMEROLOJİSİNE GÖRE AŞK HAYATLARI

9 numerolojisine sahip olan eş, esprili ve parlak oldukları için sürekli zihinsel uyarım gerektirir, ancak romantizmden kolayca tatmin olmama eğilimindedir. Bu, sevgiyi ve şefkati nasıl sunacağını bilen ve sevgilisinin sadece onu görmesini bekleyen bir kişidir. Doğru kişiyle aşka yelken açabilir ve beklenmedik bir mutluluk yaşayabilir, uzun süre bu mutluluğu devam ettirebilir.

HARF VE NUMEROLOJİ ÖNGÖRÜLERİ

Bir ismin başlangıç ​​harfi, Numerolojiye'ye göre, birinin yaşam deneyimleri, inişler ve çıkışlar ile nasıl başa çıktığının ana ipucu olan köşe taşıdır. Herkesin benzersiz olduğunu ve farklılıklar göstereceğini unutmayarak, adının ilk harfi A olan birinin mizacı, önemli kararlar gerektiğinde soğukkanlı davranmasıyla ön plana çıkar ve her zaman takdir görür.

ARYA İSMİNİN SEMBOLLERİ

İsmin Rengi:

Altın

Canlılık ve bolluğu çağrıştıran Altın rengi, çok fazla hayranlık uyandıran ve her zaman ilgi odağı olan karakterlerle ilişkilendirilir. Bu renk başkalarına karşı şefkat ve sevgiyi arttırır.

Şanslı Numaraları:

Bu isimle ilişkilendirilen uğurlu sayılar 1, 6, 12, 29 ve 35'tir. Bu ismin tek yılda doğanları çok daha yüksek bir şansa sahiptir.

Şanslı Günü:

Perşembe

Amaç ve zeka gezegeni Jüpiter'in günü olan Perşembe, bu isimle ilişkilendirilen şanslı gündür. Perşembe günü, üretkenliği artırmak ve zorlu görevleri tamamlamak için daha uygun bir gündür.

Şanslı Ayı:

Mayıs

Sembolik olarak, Mayıs ayı bolluk ve canlılık ayıdır. Bu, mevcut bir ilişkiye ya da işe yeni bir anlam getirmenin zamanıdır. Bu isimdekileri için karşılaşılan yeni fırsatlardan faydalanmak için Mayıs ayı en uygun aylardan biridir.

Etiketler: #İsim Analizi